banknoty

i

Autor: Canva zdjęcie poglądowe

Ekonomia

Polska prymusem w zestawieniu płac minimalnych? To może skończyć się katastrofą

Od 2024 roku będziemy zarabiać jeszcze więcej. Pensja minimalna brutto wyniesie 4242 złote od 1 stycznia. Wydawać by się mogło, że to fantastyczna wiadomość, bo to więcej pieniędzy w kieszeni. Nic bardziej mylnego. Tak gwałtowny wzrost płacy minimalnej (o około 800 złotych rok do roku) to świetna wiadomość dla... inflacji, która przez takie działania rządu na pewno prędko nie wyhamuje. Co więcej - może na powrót przyspieszyć. Co jeszcze to oznacza? O tym w poniższym artykule.

Pensja minimalna w górę najszybciej w Europie

To wzrost prawie o jedną piątą rok do roku. W Unii Europejskiej wyprzedzi Polskę jedynie Grecja, a w Europie jeszcze dodatkowo Turcja (w której inflacja swego czasu biła rekordy). Tak duży wzrost płacy minimalnej jest wynikiem wysokiego poziomu inflacji w Polsce, która, choć zwalnia, nadal jest na zbyt wysokim poziomie.

Fatalne wieści dla przedsiębiorców

Realny koszt dla przedsiębiorcy, przy pensji minimalnej na takim poziomie wyniesie około 5200 złotych. To ogromne obciążenie dla firm i spory zysk dla państwa z podatków. Polska płaca minimalna będzie 9. w Europie, porównywalną z tą w Hiszpanii. Co więcej, doganiamy federalną pensję minimalną w USA (licząc faktyczną pensję minimalną, która w świecie jest liczona na podstawie kosztów poniesionych przez przedsiębiorców (czyli wspomniane wyżej 5180,64 PLN).

Pensja minimalna dogania średnią krajową

Polska, według danych Eurostatu może mieć pensję minimalną w 2024 roku na poziomie ponad 55 procent średniego wynagrodzenia. To niebezpieczny trend, gdyż już taki wynik osiągnęliśmy w 2023 roku. To zdecydowanie najwyższy wynik w Unii Europejskiej. W Europie gorzej jest tylko w Turcji. Oznacza to, że coraz większa grupa ludzi będzie zarabiać pensję minimalną, a mediana pensji, będzie odwrotnie proporcjonalnie do średniej malała. Może to także powodować spowolnienie gospodarcze.

Inflacja wykończy Polaków, a 800 + zniechęci do nauki? #EwelinaPyta