Poradnia NeuroCOVID dla pacjentów po przejściu zakażenia koronawirusem działa już w szpitalu imienia Heliodora Święcickiego przy Przybyszewskiego. Na razie ozdrowieńców przyjmuje tylko dwoje neurologów, i jedynie we wtorki między 13 a 16. To oznacza, że w ciągu jednego dyżuru przyjętych może zostać niewielu pacjentów.
W szpitalu mamy oddział covidowy, poza tym duża grupa naszych lekarzy została oddelegowana do pracy w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich i musimy sobie jakoś radzić. Stąd poradnia będzie działać na razie raz w tygodniu przez trzy godziny. W ciągu jednego dnia będzie mogło z niej skorzystać do 15 pacjentów.
Tłumaczy wicedyrektor szpitala, Stanisław Szczepaniak. Poradnia może skierować pacjentów na badania diagnostyczne albo rehabilitację. By to było możliwe, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Do szpitala zgłaszają się chorzy w każdym wieku i z wieloma problemami po przejściu COVID-u.
Najczęściej to są problemy o charakterze tak zwanym neurodegeneracyjnym: z pamięcią, z kojarzeniem, z odnajdywaniem się w otoczeniu; tzw. polineuropatie, czyli zaburzenia czucia, a także problemy zakrzepowe, tj. mikroudary.
Tylko od weekendu chęć bezpłatnego skorzystania z poradni zadeklarowała ponad setka pacjentów.