Porozumienie podpisane! WZMOT i HCP będą połączone

2026-06-22 16:04

Wielkopolskie Zakłady Pancerne Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, to oficjalna nazwa nowej spółki, która powstanie z fuzji Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych i Zakładów im. Hipolita Cegielskiego. Właścicielem będzie Polska Grupa Zbrojeniowa.

podpisanie ceglorz wzmot
Autor: Polska Grupa Zbrojeniowa / Facebook

To ma być historyczny moment dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Jest list intencyjny w sprawie powstania Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. To ma być efekt połączenia dwóch ważnych spółek: fabryki HCP i Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych.

Jesteśmy w WZMot specjalistami od serwisu i remontowania czołgów Leopard i Abramsów. Również dochodzą kolejne kompetencje, czyli umiejętność produkcji, wysokiej klasy specjaliści w spawaniu, obróbce mechanicznej.

Mówi Grzegorz Szkaradek, prezes HCP i WZMOT. Tak zwany "Ceglorz" od paru lat miał problemy finansowe. Grunty pod zakładem sprzedano Agencji Rozwoju Przemysłu, której Cegielski musiał płacić wysoką dzierżawę. Porozumienie wypracowano po obradach okrągłego stołu, który zaproponowali związkowcy.

Mamy gwarancję, ustną, że wszyscy, którzy już przejdą do nowej firmy, będą mieli gwarancję pracy w nowej firmie. Wiadomo, że trzeba będzie się rozwijać, nowych pracowników pozyskać i liczymy na to, że załoga Cegielskiego, WZMOT, Stomil, WSK będzie utrzymana, a nawet się zwiększy.

Mówi Eryk Szajbe ze związków zawodowych w Cegielskim. Fuzja ma się zakończyć w przyszłym roku.