Poznań przed Wszystkich Świętych w czasie epidemii: Cmentarze będą zamknięte?

2020-10-26 15:30 OS
Cmentarz Jeżycki
Autor: OS

Trwa wielkie sprzątanie na poznańskich cmentarzach. Na niespełna tydzień przed Świętem Zmarłych, część grobów jest już w pełni udekorowana. Na Cmentarzu Jeżyckim gołym okiem widać, że poznaniacy zastosowali się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i rozłożyli wizyty na grobach bliskich w czasie. Przeczytaj więcej na stronie Eski Poznań.

Poznaniacy wysłuchali apelu władzy i duchownych i rozłożyli wizyty na grobach bliskich w czasie. Pod znakiem zapytania nadal jest zamknięcie cmentarzy na Święto Zmarłych. Decyzję o ewentualnym wprowadzeniu restrykcji w najbliższych dniach może podjąć premier Mateusz Morawiecki. Będzie ona uzależniona od tego, czy liczba zakażeń koronawirusem w kraju będzie dalej rosła. Na początku ostatniego tygodnia października, tłumów na Cmentarzu Jeżyckim nie było.

Dzisiaj spokojnie, bez tłoku - przynajmniej bezpiecznie. Raczej wszyscy w maseczkach chodzą, ewentualnie przyłbice widzę.

Jak już kupię takie kwiatki, które dłużej postoją, to będę mogła 1. listopada spokojnie zostać w domu.

Już wracamy dzisiaj. Wczoraj nie byliśmy, bo myśleliśmy, że w ładną pogodę będzie dużo ludzi, dlatego wybraliśmy się w poniedziałek -  mówią poznaniacy.

O odwiedzanie nekropolii przed i po pierwszym listopada zaapelował już metropolita poznański. Arcybiskup Stanisław Gądecki zasugerował też księżom, by nie odprawiali mszy na cmentarzach, bo te - przyciągają tłumy. Święto zmarłych w czasie epidemii stawia w trudnej sytuacji sprzedawców zniczy i kwiatów.

Mniej ludzi, o połowę mniej. Mieliśmy świerk w zeszłym roku, w tym roku już żeśmy nie przywieźli, bo strach, że nie sprzedamy. Stroików mamy mniej - i tak nie wiadomo, czy sprzedamy to, co mamy.

Ciężko zaplanować coś z dostawami w obecnych czasach. Nadal nie ma decyzji, czy cmentarze będą otwarte, więc czekamy do ostatniej chwili - mówią sprzedawcy.

Przypominamy, że ZTM wprowadził już zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów tak, by poznaniacy bez problemu mogli dotrzeć na cmentarze.