Student

i

Autor: Pixabay

Nieruchomości

Poznańskie akademiki i mieszkania najdroższe w Polsce? Jak ceny wypadają na tle innych miast?

2024-09-26 10:02

Rozpoczynający się za chwilę rok akademicki, to oprócz nauki i świetnej, studenckiej zabawy, to w ostatnich latach myśli o tym, czy student poradzi sobie z cenami, jakie są windowane przede wszystkim na rynku mieszkaniowym. Jak te ceny wyglądają w Poznaniu? Pokażemy Wam w poniższym artykule!

Rok akademicki startuje już wkrótce!

Już 1 października mury poznańskich uczelni przekroczą tysiące studentów. Będzie to także wiele osób, które po raz pierwszy pojawią się w murach uczelni jako studenci. I to zwłaszcza oni mają teraz nie lada orzech do zgryzienia, by poradzić sobie z utrzymaniem na studiach. Części z nich pomogą rodzice, część weźmie kredyty studenckie, a jakaś część będzie zmuszona do pójścia do dorywczej, często weekendowej pracy. Wszystko przez bardzo wysokie ceny najmu i nie najniższe ceny akademików.

Ceny najmu mieszkań, kawalerek i pokoi w Poznaniu

Według rankingu portalu rankomat.pl w Poznaniu ceny kawalerek plasują się na poziomie średnio od 2200 do 2500 złotych. Koszt mieszkania dwupokojowego średnio 3800 złotych (1900 na osobę), Raport zwraca uwagę na to, że im więcej pokoi, tym oferta lepsza dla wynajmujących (nawet do 1600 złotych na osobę). Są to porównywalne ceny z innymi miastami akademickimi o podobnym poziomie, jak Wrocław, czy Kraków. Jeśli chodzi o pokój na wynajem osobno, to według portalu nieruchomosci-online.pl koszt od 460 do 2000 tysięcy złotych, w zależności od lokalizacji w Poznaniu i standardu, oraz wielkości pokoju (od 7 do 24 metrów kwadratowych).

Ile kosztuje kawalerka w Poznaniu?

O tym, ile kosztować będą w Roku Akademickim 2024/2025 akademiki w Poznaniu już pisaliśmy na początku wakacji. To koszt od 480 do 1460 złotych, w zależności od tego, czy to pokój jedno-, dwu-, czy trzyosobowy. Są to ceny niższe, niż na przykład we Wrocławiu, jednak w porównaniu ze stolicą Dolnego Śląska, miasto pierwszych władców Polski ma mniejszą dostępną liczbę akademików. Znalezienie odpowiedniego lokum, zwłaszcza jeśli jest się spoza Poznania to wyzwanie, gdyż aż 42 procent studentów w Polsce wynajmuje mieszkania, lub pokoje. Jest to więc bardzo duży rynek.