Lato

i

Autor: Canva

Pogoda

Prognoza IMGW i Amerykanów na lato 2024 w Poznaniu. Czy będzie upalne?

Do lata pozostało mniej niż 2 tygodnie. Już wcześniej mieliśmy do czynienia z bardzo ciepłą i pogodną aurą. Trwające zjawisko El Nino, regularnie wyższa od wieloletniej normy temperatura mogą już wiele dawać modelom pogodowym, które ustalają to, jaka może być pogoda w przyszłości. W sieci pojawiła się eksperymentalna prognoza IMGW.

Czy lato 2024 będzie ciepłe?

Rekordowo ciepły 2023 rok pokazał, jak bardzo powoduje to wahania w pogodzie. Sprawcą zamieszania jest zjawisko El Nino. Zjawisko to potrwa przynajmniej do wiosny, jednak oddziaływanie swoje może mieć przez kolejnych kilka miesięcy, także latem. Może to zwiastować sytuację, w której najbliższe lato będzie deszczowe.

Prognozy na lato 2024

Wstępne prognozy pogody, które sięgają aż do września 2024 wskazują na to, że każdy kolejny miesiąc będzie cieplejszy od normy wieloletniej. Oznaczać to może wręcz tropikalne lato z temperaturami powyżej 35 stopni, częstymi burzami i ulewnymi deszczami. Pozytywem jest to, że dzięki temu nie będzie prawdopodobnie suszy.

A jak to wygląda w szczegółach? IMGW opublikowało eksperymentalną prognozę. Według niej, zarówno czerwiec, lipiec, jak i sierpień ma być cieplejszy od normy wieloletniej, jednak opady deszczu mają być w normie, więc nie grozi nam susza. Wrzesień także zapowiada się być cieplejszy, niż zwykle.

W dodatku według amerykańskich naukowców czerwiec ma być w normie (co po części już się sprawdza), lipiec ma być cieplejszy, jednak to w sierpniu ma być apogeum dodatniej anomalii temperatury. Sytuacja ta według modeli amerykańskich ma uspokoić się we wrześniu.

Czy rok 2024 będzie najcieplejszy w historii?

Naukowcy ogłosili, że rok 2023 był najcieplejszym rokiem od 120 tysięcy lat. Choć w Polsce nie pobił rekordów z 2019 roku, to nadal był w czołówce najcieplejszych w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że taki będzie także 2024. Poza krótkimi chłodnymi epizodami, mieliśmy do czynienia z wcześniejszym wybuchem wiosny i bardzo wczesnymi pierwszymi temperaturami sięgającymi 30 stopni. IMGW ostrzega, że w czerwcu mogą pojawić się długotrwałe upały z temperaturą m.in. w Poznaniu przekraczającą 36 stopni i tropikalnymi nocami z wartościami powyżej 20 stopni. Lipiec i sierpień mogą być jeszcze cieplejsze.

Taki był 2023 rok w pogodzie w Chinach.

Warszawiacy przywitali lato. Wianki nad Wisłą 2023