Rusza Festiwal Tradycji Poznańskich połączony ze Świętem Bamberskim Poznanie

i

Autor: Facebook/Towarzystwo Bambrów Poznańskich

IMPREZA

Rusza Festiwal Tradycji Poznańskich połączony ze Świętem Bamberskim Poznanie. Co przygotowano? [PROGRAM]

2023-07-31 14:06

Już w najbliższą środę, 2 sierpnia, rusza druga edycja Festiwalu Tradycji Poznańskich, połączona ze Świętem Bamberskim Poznanie. Przez pięć dni na wszystkich mieszkańców stolicy Wielkopolski czekać będzie wiele atrakcji. Wśród gości wydarzenia są m. in: Audiofeels i Andrzej Juskowiak, były piłkarz reprezentacji Polski.

Festiwal Tradycji Poznańskich i Święto Bamberskie Poznanie. Uczczą 770-lecie praw miejskich Poznania

Festiwal Tradycji Poznańskich i Święto Bamberskie Poznanie to radosne i kolorowe święto stolicy Wielkopolski. Druga edycja wydarzenia jest wyjątkowa - odbywa się w czasie, gdy Poznań obchodzi 770-lecie nadania praw miejskich i lokacji na lewym brzegu Warty. - Poprzez organizację festiwalu chcemy zaprosić do dyskusji i działania na rzecz dawnych i współczesnych tradycji Poznania, ukazać je jako źródło inspiracji i interpretacji naszego dziedzictwa - mówi Arleta Kolasińska z Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej PUENTA.

Festiwal Tradycji Poznańskich. Debata "Gwara a język"

W ramach Festiwalu Tradycji Poznańskich odbędą się debaty, warsztaty, wystawy i koncerty. Jednym z głównych punktów programu będzie debata "Gwara a język". W środę, 2 sierpnia, o godzinie 18:00 w Bibliotece Raczyńskich porozmawiają na ten temat Katarzyna Kamińska, dyrektorka placówki, dr hab. Agata Wittchen-Barełkowska oraz dr hab. Błażej Osowski. 

Festiwal Tradycji Poznańskich. Wernisaż wystawy obrazów typograficznych prof. Krzysztofa Molendy i pokaz u Jezuitów

W czwartek o godz. 18:00 w Vinci Art Gallery na Śródce odbędzie się wernisaż wystawy obrazów typograficznych prof. Krzysztofa Molendy. Niepowtarzalny pokaz Moda i Dźwięk, będzie miał miejsce w piątek, 4 sierpnia, w Galerii u Jezuitów o godz. 19:00 Będzie można obejrzeć modę inspirowaną architekturą Poznania. Uwaga: obowiązują wejściówki, które można rezerwować poprzez profil Fb Festiwalu Tradycji Poznańskich lub mail: [email protected]

Festiwal Tradycji Poznańskich 2023. Program weekendowych atrakcji

Weekend będzie wypełniony atrakcjami. W sobotę już od godz. 10:00 w ramach cyklu "Kino, kawiarnia i spacer" będzie można przejść się po Śródce, poznać sekrety tego wyjątkowego miejsca, a także wziąć udział w Targu Śródeckim. Dla dzieci przygotowano gry terenowe, cały czas otwarta dla zwiedzających będzie również wystawa "Siła Spotkania" w Galerii Śluza. Chętni będą mogli też wziąć udział w spacerze śladami postaci z przeszłości, obfotografować dawną dzielnicę żydowską czy dowiedzieć się więcej o historii lokacji Poznania. 

O godzinie 11:00 na Wolnym Dziedzińcu przy placu Kolegiackim rozpocznie się kolejny piknik z cyklu "Poznań w formie". Jak zwykle będzie okazją do bezpłatnych badań i porad lekarskich. Młodsi poznaniacy i poznanianki będą mogli m.in. obejrzeć spektakle Teatru Mozaika i poznać "Tajemnice glinianych dzbanków". Również na dziedzińcu będzie okazja, by pobawić się wierszami, stworzyć własną przypinkę, a także posłuchać koncertów zespołów Szarbel (godz. 19:00) i Audiofeels (godz. 20:00). 

W samo południe na dziedzińcu szkoły baletowej będzie można porozmawiać o sportowych tradycjach Poznania. W dyskusji udział wezmą: Andrzej Juskowiak - były piłkarz reprezentacji Polski, Tomasz Herkt - trener, który doprowadził kobiecą reprezentację Polski w koszykówce do tytułu mistrza Europy w 1999, a drużynę Olimpii Poznań do mistrzostwa Polski oraz Ewa Bąk, dyrektorka Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania. Wykład inauguracyjny pt. "Sport w dawnym Poznaniu" wygłosi prof. Ryszard Wryk. 

Korowód Bambrów 2023. Święto Bamberskie Poznanie

W niedzielę, tradycyjnie już, przez miasto przejdzie barwny bamberski korowód. Jego uczestnicy o godz. 14:00 wyruszą z ul. Mostowej i przejdą przez Chwaliszewo, ul. Wielką i Garbary, by dotrzeć na plac Kolegiacki. 

Organizatorami Festiwalu Tradycji Poznańskich są Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA i Fundacja Made in Art przy współpracy m.in. z Towarzystwem Bambrów Poznańskich. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Wydarzenie jest dofinansowane z budżetu Miasta.

Poznańscy Bambrzy? Kim byli i skąd się wzięli?

Jednym ze źródeł dochodów Poznania były należące do niego wsie. Ich całkowite zniszczenie i wyludnienie w początkach XVIII wieku, spowodowane wojną północną, a następnie zarazą, pozbawiły miasto płynących z nich zysków. Aby zasiedlić i odbudować wsie (obecnie dzielnice miasta), władze miejskie postanowiły sprowadzić osadników zza zachodniej granicy, którzy już wcześniej osiedlali się małymi grupami w Polsce. Wydano odezwę skierowaną do państw niemieckich, w tym głównie do Bambergu w południowej Frankonii. Wybór tego regionu został podyktowany prawdopodobnie namową biskupa poznańskiego Krzysztofa Szembeka. Przebywając w Bambergu, zauważył on, że mimo urodzajnej ziemi i bogatych gospodarstw wielu chłopów żyło bardzo biednie. Wynikało to z zakazu dzielenia ziemi między dziećmi - dziedziczył tylko jeden z synów.

Na zaproszenie władz miasta Poznania w latach 1719 - 1753 kilkoma falami przywędrowali rolnicy z okolic Bambergu, nazwani z racji swego pierwotnego miejsca zamieszkania Bambrami (w XIX wieku nazwą tą określano już wszystkich rolników mieszkających we wsiach poznańskich). Osiedleni zostali we wsiach - Luboń (1719), Dębiec oraz kilka rodzin w Boninie, w Jeżycach i Winiarach (1730), w Ratajach i w Wildzie (1746-1747), w Jeżycach i w Górczynie (1750-1753). Wszyscy zobowiązani byli do przywiezienia zaświadczenia, że są wyznania rzymskokatolickiego. Był to jedyny warunek, który przybyszom stawiało miasto kierując się tu zarządzeniem króla Augusta II z 1710 r. dotyczącym wszystkich cudzoziemców osiedlających się w tym czasie w Polsce.

Szybka polonizacja Bambrów możliwa była dzięki Kościołowi i szkole.

Jak dobrze znasz wielkopolską kuchnię? Sprawdź się z naszym quizie.