"Świadkowie" w poznańskich parkach! To pnie drzew pozostawione bez korony, czyli gałęzi i liści. Zwyczaj są one bardzo stare i stwarzają zagrożenie dla mieszkańców. Ze względów bezpieczeństwa, muszą zostać wycięte.
- Pozostawia się takich "świadków" w momencie kiedy drzewo było świadkiem historii albo jest również bardzo cenny przyrodniczo. Ma na sobie dziuplę, obserwujemy w nim różnorodne grzyby. Wtedy ratuje się ten pień i wycina jedynie koronę
mówi nam Klaudia Beker z Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu. I dodaje, że korona jest rozdrabniana i rozrzucana w różnych miejscach w parku. A pień zostawia się do naturalnego rozkładu.
- Stare drzewostany zresztą są bardzo istotne z punktu widzenia zachowania różnorodności biologicznej, dlatego też przypadki takich świadków są bardzo cenne i gdy jest to możliwe, jest robione wszystko, by zachować taki pień. Na terenie poznania znajduje się co najmniej kilkadziesiąt takich drzew.
Znajdują się one między innymi na Cytadeli, w Parku Sołackim, Manitiusa, Stablewskich czy też przy ulicy Majakowskiego. Zarząd Zieleni Miejskiej organizuje spacery edukacyjne, podczas których możemy dowiedzieć się więcej o przyrodzie w mieście.