11 listopada w parowozie? Oto pomysł na ten dzień!
Sformowany w 1918 roku pociąg miał swój wkład w walce o kształt polskich granic; w Poznaniu podziwiać można m.in. oryginalny wagon szturmowy „Poznańczyka”.
Taką samą nazwę nosi pociąg, który rano 11 listopada wyjedzie z Wolsztyna. Przejazd z okazji obchodów Święta Niepodległości został zorganizowany we współpracy z wielkopolskim samorządem.
Jak powiedział PAP dyrektor Parowozowni Wolsztyn Waldemar Ligma na pokładzie pociągu "Poznańczyk" odbywać się będą pogadanki historyczne z rekonstruktorami, a na wybranych stacjach zrealizowane zostaną inscenizacje historyczne.
- Chcemy przypomnieć, jaką rolę przed przeszło 100 laty odgrywały pociągi pancerne, jaką rolę odegrał historyczny pociąg +Poznańczyk+ i jak przysłużył się powstaniu wielkopolskiemu. Zainteresowanie przejazdem jest bardzo duże – powiedział PAP Ligma.
Dyrektor dodał, że czynione są starania, by w składzie jadącym do Poznania i z powrotem, poza wagonami osobowymi, była też platforma, na której stanie armata oraz inny wojskowy sprzęt z epoki.
Niezwykła podróż niezwykłym parowozem!
Według planów organizatorów inscenizacje historyczne odbędą się na stacjach Poznań Główny, Poznań Wola oraz, w drodze powrotnej, w Stęszewie. 11 listopada zwiedzanie Muzeum Broni Pancernej będzie nieodpłatne.
Pociąg pancerny nr 11 został sformowany w grudniu 1918 roku w Warszawie. Składał się z osłoniętych betonem i workami z piaskiem wagonów towarowych uzbrojonych w karabiny maszynowe. W trakcie powstania wielkopolskiego brał udział m.in. w zdobyciu Ostrowa Wielkopolskiego i Krotoszyna; w 1920 roku był wykorzystywany podczas wojny polsko-bolszewickiej.
Stojący na terenie Muzeum Broni Pancernej pociąg jest złożony wyłącznie z elementów z epoki. W jego skład wchodzą: parowóz TP3-36 z tendrem z 1913 roku, dwie platformy z 1913 roku oraz oryginalny wagon szturmowy z "Poznańczyka" z 1918 roku.
Szef muzeum ppłk Tomasz Ogrodniczuk powiedział PAP, że pociągi pancerne odegrały większą rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości niż czołgi, tymczasem popadły w zapomnienie. Pamięć o nich ma przywracać także stojący w Poznaniu skład.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!