Poznań Główny

i

Autor: Dominik Rutkowski / Radio Eska Poznań Główny

PKP

System sterowania ruchem na poznańskim dworcu kolejowym do remontu. Zmiany po 2028 roku!

2024-06-19 14:44

System sterowania ruchem na poznańskim dworcu kolejowym zostanie wymieniony za cztery lata. Początkowo prace związane z jego przebudową miały zakończyć się do końca tego roku.

Najwcześniej po 2028 roku

System sterowania ruchem do wymiany. Mowa o urządzeniach zamontowanych na poznańskim dworcu kolejowym. To jego awaria odpowiadała w ostatnim czasie za spore opóźnienia pociągów.​

Dokładny zakres inwestycji zostanie określony po przyjęciu koncepcji programowo-przestrzennej

- Zakres prac wykraczał poza 2024 rok, więc inwestycja została wpisana w procedurę innego przetargu, tak aby nie stracić finansowania. Przewidywany termin podpisania umowy to druga połowa bieżącego roku - mówi Radosław Śledziński z PKP PLK

Naprawa systemu została więc wpisana do projektu związanego z Poznańskim Węzłem Kolejowym. Aktualnie przygotowywany jest dokumentacja projektowa:

Dokumentacja ma przedstawić kompleksową koncepcję sterowania ruchem wraz ze stacjami przyległymi do Poznania. Planowane efekty inwestycji to poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz usprawnienie organizacji pracy połączonych stacji, nadzorowanych z Lokalnego Centrum Sterowania - dodaje Śledziński.

Dokładny zakres inwestycji zostanie określony po przyjęciu koncepcji programowo-przestrzennej. Wtedy też zostanie określone, które urządzenia zostaną wymienione lub uzupełnione. Po zapewnieniu finansowania prace mają ruszyć po 2028 roku.

Te miasta w Wielkopolsce nie mają dostępu do kolei:

Były kolejarz chciał wysadzić pociąg!?