W ubiegłym roku w tym mało pochlebnym rankingu zwyciężyło Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu. W tegorocznej edycji, ponownie zwyciężyła szkoła z Wielkopolski!
"Statutowy Absurd Roku 2023". Są wyniki konkursu
W niedzielę 28 stycznia ogłoszono wyniki znanego plebiscytu „Statutowy Absurd Roku 2023”. Pierwsze miejsce zajęła... Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie. Kolejny rok z rzędu, Wielkopolska króluje w tym zestawieniu.
Jaki zapis w statucie zdecydował o "zwycięstwie" szkoły z Wielkopolski?
W regulaminie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie, można znaleźć następujący zapis"
[Uczniom nie wolno:] przebywać po godzinie 22:00 poza domem, w miejscach publicznych, bez opieki rodziców.
Musicie przyznać, że powyższy zapis jest co najmniej zaskakujący. Sprawdźcie jak "Stowarzyszenie Umarłych Statutów", które organizuje konkurs na "Statutowy Absurd Roku", argumentuje swój wybór.
- Statut szkoły nie może wprowadzać pozaszkolnych ograniczeń w zakresie korzystania z praw i wolności, w tym do swobody poruszania się – stanowi to bowiem naruszenie art. 31 ust. 3 Konstytucji RP, zgodnie z którym takie ograniczenia mogą być ustanawiane tylko w ustawie i pod konkretnymi warunkami. Statutowe ograniczenia dotyczące czasu wolnego uczniów mogą również naruszać art. 47 Konstytucji RP, który stanowi, że każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego i rodzinnego oraz do decydowania o swoim życiu osobistym - czytamy w mediach społecznościowych SUS.
"(Nie)gratulujemy i wzywamy do natychmiastowego dostosowania statutu do wymogów prawa powszechnie obowiązującego"
W taki sposób nawołuje i podsumowuje plebiscyt, Stowarzyszenie Umarłych Statutów. Trzeba przyznać, że "zwycięstwo" w omawianym rankingu nie jest powodem do dumy. Miejmy nadzieję, że nominowane szkoły (zwłaszcza te z podium) natychmiast zmienią swój regulamin.
- Ponadto, o ile oczywistością jest, że najmłodsze dzieci faktycznie nie powinny przebywać poza domem w godzinach nocnych, bez opieki osoby dorosłej, to jednak opiekunami nie zawsze muszą być rodzice. Mogą to być np. dziadkowie, rodzeństwo, kuzynostwo, niania, a nawet starsi koledzy – jeżeli rodzice powierzyli dziecko pod opiekę właśnie im. Miejscem publicznym może być zaś np. teatr, kino, sala koncertowa. Brak jest jakiegokolwiek uzasadnienia dla ograniczenia wyjścia ucznia do teatru, na spektakl po godzinie 22:00, gdy znajduje się tam za zgodą rodzica, albo na spacer po parku, gdy jest pod opieką starszego brata lub siostry - wyjaśnia SUS.
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że szkoły nominowane do plebiscytu, wyciągną wnioski i zmienią swoje statuty.