słońce, zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pexels

Klimat

Ta ostatnia niedziela... była najcieplejszym dniem w historii badań. Ile wyniosła średnia temperatura?

Jak donoszą naukowcy, niedziela 21 lipca 2024 była najcieplejszym dniem w historii pomiarów (więc od ponad 80 lat). Został pobity rekord, który ustanowiony został zaledwie rok temu, 6 lipca 2023 roku. Wtedy to była czterodniowa seria rekordów, które były bite dzień w dzień. Ile wynosi nowy rekord średniej temperatury?

Na Ziemi coraz cieplej!

Choć globalnie temperaturę mierzymy dopiero od niespełna 85 lat (od około 1940 roku), to i tak już teraz rekordy, jakie osiągamy mogą napawać niepokojem. Oczywistym jest, że na Ziemi bywało cieplej, jednak tak gwałtowny wzrost temperatury, jak dzisiaj nie odbywał się sam z siebie, tylko w wyniku katastrof naturalnych (upadek ciała niebieskiego z kosmosu, wybuchy wulkanów). Klimat sam z siebie tak się nie ocieplał.

Padł rekord średniej temperatury na Ziemi!

W niedzielę, 21 lipca 2024 roku, po roku i 15 dniach został pobity niechlubny rekord temperatury na Ziemi od początku prowadzenia badań. Jest to 17,09 stopnia (o 0,01 stopnia więcej, niż 6 lipca 2023 roku). Przyczynami tego stanu rzeczy są zmiany klimatu wywołane przez człowieka i jego rewolucji przemysłowej.

Kolejne miesiące najcieplejsze w historii

Nigdy tak jeszcze nie było. Od 13 miesięcy z rzędu (od czerwca 2023 do czerwca 2024) każdy kolejny miesiąc jest rekordowym w historii pomiarów. Zaczęliśmy już drugi rok rekordów (czerwiec 2024 pobił rekord z czerwca 2023). Te rekordy widać przy okazji rekordowych upałów w Europie (m.in. na Bałkanach), powoduje to także rekordowe pożary w południowo-wschodniej Europie.

Zobaczcie temperatury w Polsce!