II Marsz Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu

i

Autor: Michał Mijalski

Wydarzenie

Tak Poznań będzie obchodzić 106. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Koncerty, bieg i marsz to nie wszystko!

2024-12-24 9:40

W piątek 27 grudnia 2024 roku przypada święto państwowe. W tym roku obchodzimy 106. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Koniecznie sprawdźcie co zaplanowano w Poznaniu. W programie jest nie tylko koncert i bieg! Więcej szczegółów znajdziecie w artykule.

106. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu

W piątek 27 grudnia minie dokładnie 106 lat od dnia, w którym wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Z tej w stolicy Wielkopolski, zorganizowano wiele wydarzeń. Będą oficjalne uroczystości, ale także w planie jest inscenizacja wjazdu Ignacego Jana Paderewskiego, bieg i gra historyczna!

106. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Program obchodów

  • 26 grudnia: godz. 16:00

Obchody zaczną się już w czwartek. Dlatego 26 grudnia o godzinie 16:00 na Dworcu Letnim, będzie można zobaczyć inscenizację przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Atmosfera przeniesie uczestników wydarzenia w przeddzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W postać Mistrza Paderewskiego ponownie wcieli się znakomity aktor Teatru Nowego, Andrzej Lajborek.

  • 27 grudnia: od godz. 10:00 do 17:00

W tych godzinach będzie można odwiedzić Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które znajduje się na Starym Rynku (wstęp bezpłatny). Poza stałą ekspozycją, warto zobaczyć też wystawę czasową, poświęconą postaci generała Stanisława Taczaka. Z kolei w muzeum nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Dzieci będą mogły pospacerować śladami Powstania Wielkopolskiego.

Jak informuje strona miasta, przed muzeum stanie obozowisko powstańcze - grupy odtwórstwa historycznego odtworzą tam atmosferę z 1918 roku. Nie zabraknie pokazów musztry, lekcji żywej historii i gry historyczno-edukacyjnej dla całych rodzin.

  • 27 grudnia: godz. 18:30

Na placu Wolności o godz. 18:30 rozpocznie się koncertowanie. Na scenie wystąpi zespół Gospel Joy, który przeniesie uczestników wydarzenia w czasy Powstania Wielkopolskiego.

  • 27 grudnia: godz. 19:45

Z kolei o godzinie 19:45 zaśpiewa Kasia Wilk - mieszkanka Poznania - wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Znana z takich hitów jak "Sacrum" czy "Ważne" wykonane wspólnie z raperem Mezo.

  • 27 grudnia: godz. 20:00

Wieczorem o godzinie 20:00 zaplanowano Bieg Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Uczestnicy wystartują od Enea Stadionu przy ulicy Bułgarskiej.

Oficjalne uroczystości

  • 27 grudnia: godz. 11:15

Przedstawiciele władz samorządowych i rządowych złożą wspólnie wiązanki kwiatów na mogiłach dowódców Powstania Wielkopolskiego i pod tablicami pamiątkowymi.

  • 27 grudnia: godz. 12:30

O godzinie 12:30 w poznańskiej farze rozpocznie się msza święta w intencji uczestników powstańczego zrywu.

  • 27 grudnia: godz. 16:40

Główne obchody rozpoczną się o godz. 16:40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich (ul. Królowej Jadwigi), weźmie w nich udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Po apelu pamięci przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej złożą wspólny wieniec.

  • 27 grudnia: godz. 18:00

Z kolei o godzinie 18:00 Marsz Powstania Wielkopolskiego. To III Marsz Powstania Wielkopolskiego. - W atmosferze dumy i wdzięczności przejdziemy przez ulice Poznania, przypominając o jednym z najważniejszych wydarzeń naszej historii. Przyjdźmy z rodziną i przyjaciółmi i wspólnie uczcijmy 106 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Cześć i chwała bohaterom! - przekazują organizatorzy.

  • 27 grudnia: godz. 19:00

O godzinie 19:00 w Auli Uniwersyteckiej im. A. Mickiewicza rozpocznie się uroczysty koncert "Leć, orle biały". Wystąpią: Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod batutą Macieja Wielocha. Na fortepianie zagra Andrzej Tatarski, a na organach - Marcin Gałęski.

To jednak nie wszystko! Atrakcje zaplanowano także na sobotę 28 grudnia. 

Tego dnia o godzinie 11:00 rozpocznie się specjalne oprowadzanie po ekspozycjach Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fortu VII. To pierwszy na terenie okupowanej II Rzeczpospolitej niemiecki obóz koncentracyjny. Był miejscem uwięzienia i śmierci powstańców wielkopolskich - aresztowanych, torturowanych i zamordowanych przez władze okupacyjne - informuje storna miasta. 

W tym samym czasie 28 grudnia o godzinie 11:00 rozpocznie się bieg "Gzuby dla Wolności" na Cytadeli. To sportowe wydarzenie dla całych rodzin. W zawodach mogą wziąć udział dzieci od 1 do 14 roku życia, które przebiegną od 100 do 600 m.

Miasteczko Powstańcze - w hołdzie bohaterom z Wielkopolski: