Tak wzrośnie podatek od nieruchomości w Poznaniu. Urzędnicy zapukają do naszych drzwi

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Tak wzrośnie podatek od nieruchomości w Poznaniu. Urzędnicy zapukają do naszych drzwi

Tak wzrośnie podatek od nieruchomości w Poznaniu. Mieszkańcy otrzymują listy

2023-02-27 11:44

Podatek od nieruchomości w Poznaniu będzie wyższy! O podwyżce wiadomo już od dłuższego czasu. Ile dokładnie wyniesie opłata? Niemal każdy mieszkaniec Poznania powinien otrzymać list z wymiarem podatku. Tyle wynosi podatek od nieruchomości w Poznaniu w 2023 roku. Sprawdź!

Podatek od nieruchomości w Poznaniu

Podatek od nieruchomości zawsze wywołuje dużo emocji. Na początku listopada 2022 roku poznańscy radni zdecydowali o podniesieniu do maksymalnej stawki podatku od nieruchomości. Opłata ta wzrosła o 11,8%, a podwyżka podyktowana jest ogólnym wzrostem cen towarów i usług.

- Podatek od nieruchomości jest waloryzowany corocznie i w zasadzie rok w rok są podejmowane przez Radę Miasta Poznania i rady innych gmin i miast takie decyzje, czyli decyzje w sprawie uchwał o wysokości stawek podatkowych na kolejny rok, czyli w tym momencie na 2023. Jaki jest mechanizm waloryzacyjny, w przypadku podatku od nieruchomości? Wskaźnik cen towarów konsumpcyjnych po 6 miesiącach danego roku, w stosunku do poprzedniego, analogicznego okresu. Minister Finansów ogłosił te główne stawki o 11,8%, a nie urealniają one stawek tegorocznych. Przez inflację płacimy więcej, przez inflację wszystko drożej kosztuje. Mówimy nie o podwyżce, a o urealnieniu i to części stawek - tłumaczyła Iwona Maćkowiak, dyrektor wydziału wydatków i opłat Urzędu Miasta Poznania

Podatek od nieruchomości w Poznaniu. Ile wynosi?

Ile wynosi podatek od nieruchomości w Poznaniu? W 2023 roku za metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania zapłacimy o 11 groszy więcej niż dotychczas. To oznacza, że opłata wynosi równo 1 zł za metr kwadratowy.

Zdecydowanie większy podatek od nieruchomości zapłacą firmy. Podatek od nieruchomości wynosi dla nich 28,78 złotych za metr kwadratowy.

Przedsiębiorcy na preferencyjnych stawkach zapłacą połowę, a więc 14,39 złotych za metr kwadratowy.

Podatek od nieruchomości w Poznaniu. Urzędnicy nie odwiedzą mieszkańców

Wielu mieszkańców już otrzymało informacje o podwyżce podatku za nieruchomości w Poznaniu. W ostatnich 17 latach urzędnicy odwiedzali mieszkańców osobiście. W tym roku będzie inaczej. Poznaniacy otrzymują pocztą listy z wymiarem podatku od nieruchomości.   Poczta zaoferowała bardzo atrakcyjną ofertę usługi hybrydowej, polegającej na drukowaniu, kopertowaniu i dostarczaniu korespondencji do odbiorców - wyjaśnia Zbigniew Talarczyk, zastępca dyrektora Wydziału Obsługi Urzędu UMP

W tym roku do doręczenia jest 160 tys. listów. Listonosze muszą doręczyć wszystkie z nich do 24 lutego. Doliczając do tego dwutygodniowy okres awizowania, cała akcja powinna się skończyć 10 marca. Zdecydowana większość decyzji - ponad 137 tysięcy.

Decyzje z wymiarem podatku od nieruchomości otrzymują osoby będące:

  • właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  • posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  • użytkownikami wieczystymi gruntów,
  • posiadaczami nieruchomości/obiektów budowlanych stanowiących własność Skarbu Państwa lub Miasta, np. dzierżawcy
  • gruntów na podstawie umowy z WGN, bezumownie korzystający z gruntów miejskich itp.

W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu właścicielem nieruchomości pozostaje spółdzielnia mieszkaniowa - to ona wpłaca podatek od nieruchomości (pobierając go później w czynszu od mieszkańców).

Podwyżka podatku za nieruchomości w całej Polsce

Podatek od nieruchomości wzrósł nie tylko w Poznaniu. Jak informuje portal businessinsider.com.pl, niemal w całym kraju zdecydowano się na maksymalne możliwe podwyżki podatku od nieruchomości.

Min. Finansów: Koszt Polskiego Ładu to 16,5 mld złotych. Zrekompensuje to podatek od wielkich korporacji