Historia

Tak zalewało Poznań 100 lat temu! Stolicę Wielkopolski wielokrotnie nawiedzała powódź!

W 2024 roku minęło dokładnie sto lat od wielkiej powodzi, która nawiedziła Poznań. Była spowodowana gwałtownymi roztopami po bardzo mroźnej i śnieżnej zimie. Trwała ona od 26 marca do 23 kwietnia, więc prawie miesiąc. Teraz, w kontekście tragicznej powodzi na południowym-zachodzie Polski przypominamy to wydarzenie. Mamy unikatowe zdjęcia tych tragicznych dni.

100 lat od wielkiej powodzi w Poznaniu

Była wiosna 1924 roku, gdy po mroźnej i śnieżnej zimie nadeszło ocieplenie. 26 marca, więc na samym początku wiosny zaczęły się roztopy, które spowodowały zalanie dużej części Poznania. Fala kulminacyjna przeszła przez miasto 1 kwietnia. Powódź zakończyła się 23 kwietnia, czyli kilka dni po Wielkanocy. Łącznie powodzi w stolicy Wielkopolski było na przestrzeni jej historii aż 20. Pierwsza miała miejsce zaledwie trzy miesiące po uzyskaniu praw miejskich. Ostatnia w 1979 roku.

Jakie części miasta zostały zalane?

W tej powodzi trwającej 4 tygodnie zostały zalane ogromne części Poznania. Pod wodą znalazły się: Chwaliszewo, Ostrów Tumski, przedmieścia Poznania, oraz część Starego Miasta. Podczas przejścia fali kulminacyjnej woda na Warcie miała wysokość 6,38 metra. Patrząc na obecną sytuację powodziową w Polsce i to, jak Poznań jest bezpieczny, choć jeszcze w pierwszych miesiącach 2024 roku nie było tak kolorowo te liczby i zniszczenia także robią wrażenie. Mieszkańcy Poznania mogą czuć ulgę, że to nie ich dotyka tragedia powodziowa.

Największa powódź w Poznaniu prawie 300 lat temu!

Powódź z 1924 roku nie była jednak największą, która dotknęła stolicę Wielkopolski. Ta największa miała miejsce w 1736 roku, więc już 288 lat temu. Trwała w dniach 9-13 lipca. Woda zalała prawie całe Stare Miasto. Katedra była zalana po ambonę, a fara po ołtarz. Woda dotarła także do sieni miejskiego ratusza. Po zejściu wody nie skończyła się tragedia mieszkańców. Wtedy zaatakowały liczne choroby. Nie pomagała w tym skażona woda, której nawet ugotowanie nie uzdatniało do spożycia.

Wydarzenie upamiętnia specjalna tabliczka na Starym Rynku

Tabliczka upamiętniająca największą powódź w Poznaniu

i

Autor: Ysbail / Wikipedia Powódź miała miejsce w lipcu 1736 roku

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z CYRYL-a z 1924 roku