Wieloryb wywrócił łódź u wybrzeży Sydney. Nie żyje mężczyzna
- Wieloryb prawdopodobnie wyskoczył z wody w pobliżu łodzi lub na łódź – powiedziała pełniąca obowiązki nadinspektora policji wodnej Siobhan Munro, dodając, że nie widziała wcześniej podobnego zdarzenia.
Humbaki i walenie południowe wędrują na północ do cieplejszych lęgowisk podczas australijskiej zimy, a wracają na południe między wrześniem a listopadem. - W tej chwili żyje tam mnóstwo wielorybów, które często wyskakują z wody obok łodzi – dodała Munro, cytowana przez "The Independent".
Dwóch mężczyzn w wieku 61 i 53 lat łowiło ryby z łodzi, około 6 rano czasu lokalnego, kiedy doszło do nieszczęścia. Nieprzytomnych wyciągnięto z Botany Bay u wybrzeży Sydney. 61-latek zmarł później z powodu odniesionych obrażeń. Drugi mężczyzna został przewieziony do szpitala, jego stan jest obecnie stabilny.
Wieloryby u wybrzeży Australii. Dlaczego wieloryby wyskakują z wody?
Na rozległym wybrzeżu Australii żyje 10 dużych i 20 mniejszych gatunków wielorybów.
- Jeśli przebywasz na wodzie, musisz znajdować się w odległości 100 metrów od dorosłego wieloryba i 300 metrów, jeśli wieloryb ma młode. Wieloryby nie są po to, by kogokolwiek skrzywdzić, ale takie interakcje mogą się zdarzyć - radzi „The Sydney Morning Herald”.
We wrześniu ubiegłego roku pięć osób zginęło, gdy łódź wywróciła się na wodach Nowej Zelandii po zderzeniu z wielorybem.
Naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego wieloryby z impetem wyskakują z wody. Potężny plusk i dźwięk powstający w wyniku uderzenia o wodę mogą przemieszczać się na duże odległości pod wodą, umożliwiając wielorybom komunikację z mogącymi znajdować się daleko osobnikami. Wyskakiwanie może być przejawem siły, służącym do oznaczenia swojego terytorium. Zdaniem niektórych badaczy silne uderzenie o wodę usuwa również pasożyty, które przyczepiają się do skóry wieloryba i do jego pyska.