Montażysta offshore - co to za zawód?
Często czytamy w różnych rankingach, w branży IT zarobki są najwyższe. Jednak jest taki zawód, który bije te informatyczne na głowę. Chodzi o zawód montażysty offshore. Na czym on polega? Chodzi o łączenie metalowych elementów konstrukcyjnych na morzu. Teraz będzie to tym bardziej przydatne, gdyż tak montuje się wiatraki.
Elitarny zawód - wysokie zarobki
Montażysta offshore to elitarny zawód. Jak wynika z danych Gazety Wyborczej, przy budowie kilkuset wiatraków będzie potrzeba aż około 70 tysięcy specjalistów w tej branży. Energetyka wiatrowa coraz bardziej się rozwija i prąd wytworzony w ten sposób będzie miał coraz większy udział w miksie energetycznym. W dodatku zarobki są niemałe - 20 tysięcy złotych miesięcznie.
Co trzeba zrobić, by zostać montażystą offshore?
Takich montażystów jest nadal mało. Tylko 4 uczelnie w Polsce kształcą w tym zawodzie - Politechnika Morska w Szczecinie, Uniwersytet Morski w Gdyni, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Łazarskiego w Warszawie. Firmy zajmujące się tą dziedziną chcą także, by z innych, podobnych zawodów móc przebranżowić pracowników.