Balkon

i

Autor: pixabay Zdjęcie ilustracyjne.

Opłaty

W Poznaniu trzeba będzie płacić za... wystające na chodnik balkony.

2023-10-10 12:49

Do wniesienia opłaty mają być zobowiązani wszyscy właściciele nowo wybudowanych lokali, których balkon, czy schody znajdują się w pasie drogowym. Wprowadzeniem takiego obowiązku najprawdopodobniej jeszcze w tym miesięcy zajmie się rada miasta.

Właściciele mieszkań w Poznaniu zapłacą za... balkony. Zarząd Dróg miejskich będzie pobierał opłaty za wszystkie elementy budynków, których obrys wchodzi w miejską przestrzeń.

- W projekcie uchwały wyodrębniliśmy i tez precyzyjnie opisane zostały stawki za zajęcie pasa drogowego pod wszelkiego rodzaju urządzenia obce umieszczane w skrajni drogowej. Chodzi nie tylko o infrastrukturę podziemną, ale przede wszystkim o balkony, schody czy pochylnie- mówi Agata Kaniewska z ZDM.

Za elementy znajdujące się powyżej 2,5 metra aż do 100 metrów trzeba będzie zapłacić 1 grosz dziennie za każdy metr kwadratowy.

-To w praktyce oznacza, że jeżeli ktoś ma balkon o powierzchni 5 metrów kwadratowych, to roczna opłata wynosiłaby niecałe 19 złotych- dodaje Kaniewska.

Opłata będzie dotyczyć tylko nowych budynków. Jej wprowadzeniem musi jeszcze zająć się Rada Miasta. Najprawdopodobniej stanie się to jeszcze w październiku.