Wielkopolska liderem!
Są umiarkowane powody do optymizmu, bo choć prawie 40% osób w regionie ma prawidłowe BMI to reszta wciąż boryka się z nadwagą i otyłością. Gorzej pod tym względem wypadają panowie:
- Najgorzej sytuacja wygląda wśród tak naprawdę młodych mężczyzn czy mężczyzn w średnim wieku, gdzie tylko co piąta osoba może pochwalić się prawidłową wagą. Niecałe 20% mężczyzn w wieku od 35 do 64 roku życia ma tylko ma prawidłową wagę. Zdecydowanie lepiej wypadają panie. Już nawet młode dziewczyny między 18 a 24 rokiem życia 75% z nich ma prawidłową wagę - powiedziała mi Marta Żbikowska-Cieśla z NFZ.
Jak mówi Ewa Godlewska z Fundacji na rzecz Leczenia Otyłości, schorzenie to może wpływać na różne aspekty życia:
- W ramach naszych działań podejmujemy także działania systemowe we współpracy z Ministerstwem Zdrowia na rzecz stworzenia systemu diagnozowania i leczenia tej choroby. . Często pacjenci z otyłością są stygmatyzowani i dyskryminowani. Wielu z nich jest obwinianych za rozwój choroby i posądzanych o lenistwo, o zaniedbanie, o brak silnej woli.
Podobnie jest z depresją, gdzie niemal niemal pięciokrotnie chorzy częściej chorują na depresję. Występuje też u nich szereg schorzeń układu ruchu. Ponadto raporty wskazują nam, że choroba otyłościowa jest bezpośrednią przyczyną od 4 do 8% wszystkich nowotworów złośliwych.
Poza Wielkopolską najwięcej osób z odpowiednią masą ciała jest w Małopolsce i na Mazowszu. Najgorzej wypadają województwa Opolskie, Śląskie i Łódzkie. Tam wskaźnik wynosi około 33-ech procent