komar

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Nauka

Ważne odkrycie poznańskich naukowców. Chodzi o komary

2023-06-27 14:57

Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i uniwersytetu w Hamburgu, jeden z gatunków komarów występujących w Europie, w tym w Polsce nie hibernuje w piwnicach i budynkach ludzkich, ale zupełnie gdzie indziej. Pokazuje to nowe światło na ich funkcjonowanie w ekosystemie, a także to, jakie zagrożenie stanowią dla innych zwierząt.

Komary uciążliwe, ale i niebezpiecznie

Słyszymy często o komarach z Afryki i innych egzotycznych miejsc roznoszących malarie i inne choroby. Przez ocieplenie klimatu także i w Europie zaczynają się pojawiać gatunki komarów roznoszących choroby. Na szczęście to choroby atakujące tylko ptaki, jednak mają taką zdolność.

Sukces poznańskich i hamburskich naukowców

- Problemy z komarami powracają co roku i są powszechne, dlatego należałoby się spodziewać, że przynajmniej o pospolicie występujących gatunkach w Europie naukowcy wiedzą prawie wszystko. Niestety tak nie jest, nawet w podstawowej wiedzy o pospolicie występujących gatunkach znajdują się zadziwiające braki - wypowiedział się dla serwisu "Nauka w Polsce" dr hab. Łukasz Myczko z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jeden z autorów badania.

Komary, które szkodzą ptakom

Gatunek komara Culex torrentium, nie hibernuje, jak inny pospolity komar w piwnicach i szczelinach budynków, a w lisich i borsuczych norach. Łatwiej im więc rozwijać w sobie patogeny, które rozwijają m.in. chorobę Wirusa Usutu, który atakuje ptaki. Naukowcy zastanawiali się, jak w warunkach europejskich wirus potrafi przezimować, teraz mają na to odpowiedź.

Naukowcy odtwarzają dawny lek przeciwepidemiczny