Ponury Las

i

Autor: fot. Pixabay.com

Przyroda

Wchodzisz do lasu? Przygotuj się na wszelkie niebezpieczeństwa!

Lato sprzyja wycieczkom, zwłaszcza do miejsc, w których można się „schować” przed cywilizacją i pobyć tylko na łonie natury. Jednak pamiętajmy, że natura bywa bezwzględna, dlatego trzeba mieć na uwadze wszelkie niebezpieczeństwa czyhające na nieprzygotowanych turystów. Na co powinno się zwracać szczególną uwagę?

Idziesz do lasu? Zadbaj o odpowiedni strój!

Jak przygotować się do wyjścia do lasu? Kilka wskazówek na ten temat można przeczytać na stronie Lasów Państwowych. Specjaliści przede wszystkim rekomendują odpowiedni strój, który zminimalizuje kontuzje oraz ataki owadów. Jaki strój jest najlepszy?

  • Wygodne, trekkingowe buty (najlepiej wysokie),
  • Długie spodnie,
  • Bluzka z długim rękawem,
  • Nakrycie głowy.

Dlaczego jest to ważne? Ponieważ odpowiedni strój zminimalizuje ryzyko ukąszenia, np. węży, oraz ataki owadów, takich jak komary czy kleszcze. Mało tego, zadbajmy też o kolor odzieży. Najlepiej byłoby, aby odzież była jasna. Dzięki temu łatwiej zauważyć owady, które się do nas „przysiadają”. Jasne ubrania pomagają też w poszukiwaniach, gdyby okazało się, że się zagubiliśmy, to dzięki jasnym odcieniom odzieży, będziemy lepiej widoczni.

Wchodzisz do lasu? Uwaga na zwierzynę!

Pamiętajmy, że każda wycieczka do lasu może skończyć się kontaktem z dzikim zwierzęciem. Mieszkańcy lasu z reguły unikają kontaktu z człowiekiem. Jednak trzeba uważać, gdy zwierzę nie czuje lęku i nie ucieka przed nami - prawdopodobnie jest to symptom wścieklizny. Jeśli zwierzę nas ugryzie, to jesteśmy w ogromnym niebezpieczeństwie, gdyż choroba jest śmiertelna. Jeśli jednak mimo starań dojdzie do ugryzienia, trzeba niezwłocznie udać się do szpitala.

A co zrobić, gdy zobaczymy niebezpieczne zwierzę w lesie? Mowa o dziku, lisie albo niedźwiedziu? Najlepiej zachować spokój i powoli się wycofać. Pamiętajmy, że ucieczka lub krzyk tylko pogorszą sytuację.

Grzyby. Bądź ostrożny

Trzeba zwracać szczególną uwagę na to, by zbierać tylko znane nam grzyby. Jeśli nie jesteśmy jakichś pewni, najlepiej je zostawić. Istnieje jeszcze jedna opcja – sanepid. Wystarczy zanieść tam grzyby, których nie jesteśmy pewni.

Podczas zbierania grzybów należy uważać też na roślinność. Może zdarzyć się, że trafimy na Barszcz Sosnowskiego, którego trzeba omijać szerokim łukiem. Dlaczego? Ponieważ przyczynia się on do dotkliwych ran i poparzeń.

Uwaga na burze w lesie!

Sezon burzowy można uznać za rozpoczęty - żywioł jest gwałtowny i niszczy wszystko, co napotka na drodze. Wcześniej jednak, nim wyruszymy do lasu, lepiej sprawdzić prognozę pogody i zrezygnować z wędrówki, jeśli istnieje prawdopodonieństwo jej wystąpienia. A co zrobić, kiedy burza nas zaskoczy? Jeśli jednak zaskoczy nas burza to pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie chować się w leśnej ambonie, pod masztami, wieżami oraz słupami wysokiego napięcia. Schronienie pod drzewem w lesie też może okazać się groźne, ponieważ porywisty wiatr może połamać gałęzie, które mogą nas bardzo poważnie zranić.

Las w bydgoskiej Smukale przypomina wysypisko. W lesie walają się śmieci