Palma wielkanocna na Placu Wolności w Poznaniu

i

Autor: Szymon Miś Palma wielkanocna na Placu Wolności w Poznaniu

Wielkanoc 2023

Wielka palma na Placu Wolności miesiąc po demontażu choinki. Jak długo ona postoi?

Wielka, wysoka na prawie 4 metry palma wielkanocna stanęła w środę, 29 marca na Placu Wolności w Poznaniu. Ma to związek ze startującym w czwartek, 30 marca Jarmarkiem Wielkanocnym. Ponadto, poza palmą, na miejscu pojawiły się już budy, w których będzie można zrobić zakupy, a także inne wielkanocne elementy. Czy będą one placu stały tak długo, jak elementy bożonarodzeniowe?

Jarmark Wielkanocny w Poznaniu. Kiedy? Gdzie?

Po raz kolejny na Placu Wolności w Poznaniu stanie Jarmark Wielkanocny, który wprawi mieszkańców w świąteczny nastrój. W dniach 30 marca - 2 kwietnia stanie blisko 40 stoisk wypełnionych smakołykami, jedzeniem i ozdobami związanymi ze Świętami Zmartwychwstania Pańskiego. W niedzielę, 2 kwietnia na Rynku Łazarskim odbędzie się także kiermasz Złota Niedziela.

Prawie 4-metrowa palma na Placu Wolności

Dlaczego palma? Jest ona symbolem niedzieli poprzedzającej Niedzielę Wielkanocną, czyli tzw. Niedzieli Palmowej, kiedy to na pamiątkę przyjazdu Jezusa do Jerozolimy w kościołach święci się tę dekorację wielkanocną. Stąd pojawiła się w środę, 29 marca, jako główna ozdoba wydarzenia w centralnej części Placu Wolności, na której ustawieni będą wystawcy.

Do kiedy palma wielkanocna będzie na Placu Wolności w Poznaniu?

Teoretycznie palma wielkanocna powinna zniknąć już w poniedziałek, 3 kwietnia z Placu Wolności, jednak mając w pamięci to, jak długo na tym samym placu znajdowała się bożonarodzeniowa choinka, to już prowadzi do dyskusji wśród mieszkańców. Przypomnijmy, zgodnie z tradycją choinka, oraz inne elementy związane z Bożym Narodzeniem powinny zniknąć 2 lutego. Na Placu Wolności jednak, w związku z trwającym tam zimowiskiem, z lodowiskiem na czele, choinka, razem ze stajenką betlejemską stały na placu do 28 lutego. W tradycji katolickiej, od tygodnia wtedy trwał już Wielki Post, czyli okres przygotowania do Wielkanocy.