Wielki Post - kiedy jest?
W chrześcijaństwie okres Wielkiego Postu, który trwa 40 dni, jest czasem pokuty, kiedy to wierni przygotowują się do przeżycia najważniejszych dla nich, świąt wielkanocnych. W Polsce zgodnie z kalendarzem liturgicznym Wielki Post trwa do Wielkiego Czwartku, a w Wielki Piątek i Wielką Sobotę z kolei obchodzony jest tzw. Post paschalny.W tym roku Wielki Post rozpoczyna się od środy popielcowej, czyli od 17 lutego i trwa do 3 kwietnia.
Jak wygląda Wielki Post w kościele?
Wielki Post w Kościele traktowany jest jako okres pokuty oraz nawrócenia. Zaleca się wówczas post, jałmużnę oraz modlitwę. Na ten czas zmienia się wygląd świątyni - jest skromniejszy, ponieważ znikają kwiaty ustawione przy ołtarzu. W okresie Wielkiego Postu odbywają się nabożeństwa pasyjne - Gorzkie Żale oraz Droga Krzyżowa, a na mszach śpiewane są pieśni pokutne.
CO WOLNO ROBIĆ A CZEGO NIE W WIELKIM POŚCIE?
Jasno określonych zasad nie ma. Wiadomo, iż katolicy powinni powstrzymać się w tym czasie od hucznym zabaw i imprez. Poza tym, każdy obchodzi Wielki Post na swój sposób. Jakie najczęściej postanowienia wybierają wierni na czas Wielkiego Postu?
- Unikają pokarmów mięsnych
- Każdego dnia prowadzą rachunek sumienia
- Każdego dnia się modlą
- Wiele osób uczestnicy w specjalnych nabożeństwach: Droga Krzyżowa czy Gorzkie Żale
- Jałmużna - kościół nawołuje aby w Wielki Post zrobić coś dobrego
Jak tłumaczą duchowni Wielki Post jest potrzebny po to, aby ludzie odczuli kontrast między pokutą a wielkim świętem, na które oczekują, najważniejszym świętem chrześcijan, jakim jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
DLACZEGO WIEKI POST MA 40 DNI?
Odbywa się na pamiątkę 40-dniowego postu, jaki przeżył Jezus na pustyni.
Źródło: Wielki Post 2021: Kiedy się zaczyna? Co wolno a czego nie wolno robić?