Szczepionka na COVID-19. W tych szpitalach będa pierwsze szczepienia

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne Szczepionka na COVID-19. W tych szpitalach będa pierwsze szczepienia

Wielkopolska: Punkt szczepień na koronawirusa blisko domu ma 90 proc. mieszkańców!

2020-12-18 16:40

Narodowy Fundusz Zdrowia zweryfikował zgłoszenia z pierwszej fazy naboru do Narodowego Programu Szczepień. W Wielkopolsce dostęp do punktu szczepień w pobliżu miejsca zamieszkania ma 90 proc. pacjentów.

W pierwszej fazie naboru do Narodowego Programu Szczepień placówki mogły składać wnioski do 11 grudnia. Przez kolejne dni w oddziałach wojewódzkich trwała analiza zgłoszeń. Została już zakończona. W Wielkopolsce dostęp do punktu szczepień przeciwko COVID-19 w swojej gminie w tym momencie ma zapewnione 90 proc. mieszkańców. W skali całej Polski to 92 proc. osób i punkty szczepień działające na terenie 80 proc. gmin. Najwięcej wniosków o udział w programie złożyły placówki POZ. To jednak nie koniec. Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia rozpoczął nabór uzupełniający. Dodatkowe wnioski będą przyjmowane do północy, 22 grudnia. Rozpatrzone powinny zostać do 24 grudnia. Nabór uzupełniający jest prowadzony jedynie w konkretnych gminach, w których w tym momencie nie ma jeszcze punktów szczepień albo ich liczba jest niewystarczająca. 

Konkurencja zniszczyła moje choinki
Jak dobrze znasz polskie kolędy? [QUIZ]
Pytanie 1 z 15
Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj w Betlejem...

Kto może się zgłaszać? Główne kryteria nie uległy zmianie. Podmioty nadal zgłaszają gotowość do prowadzenia szczepień przez pięć dni w tygodniu i wykonania co najmniej 180 szczepień przez jeden zespół tygodniowo. Kryteria te nie dotyczą placówek POZ, które same określają, ile szczepionek są w stanie podać pacjentom w ciągu tygodnia. Do Narodowego Programu Szczepień, oprócz praktyk POZ, mogą zgłaszać się szpitale, gabinety czy poradnie specjalistyczne. Podmiot, który prowadzi szczepienia, nie musi mieć siedziby w gminie dla której gotowość zgłasza. Finalnie musi jednak utworzyć punkt i szczepić na jej terenie. Realizatorami programu szczepień nie muszą być placówki posiadające umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do programu mogą zgłosić się także prywatne podmioty medyczne.