Rzepak (Brassica napus) jest jedną z najważniejszych roślin oleistych na świecie, znany głównie ze względu na swoje nasiona, które są źródłem cennego oleju. Jak precyzuje portal nasiona-lawrenowicz.pl, istnieją dwie główne odmiany rzepaku: ozimy i jary.
Rzepak ozimy rozpoczyna wzrost pędu głównego wiosną, po przezimowaniu. Czas tej fazy zależy od warunków pogodowych i regeneracji roślin po zimie. Rzepak jary ta faza następuje wiosną, dużo szybciej po wschodach, ponieważ roślina nie musi się odbudowywać po zimie.
Jedno jest pewne, polskie pola wiosną nie byłyby kompletne bez "złotego morza" kwitnącego rzepaku. Dlatego na przełomie kwietnia i maja, można się rozkoszować widokiem wspaniałych żółtych połaci.
Rzepakowe krajobrazy w regionie. Wielkopolska skąpana w żółtych kwiatach
Zdjęcia, które publikujemy pochodzą z Kostrzyna Wielkopolskiego (miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. Położone 21 km na wschód od Poznania).
Kwitnący rzepak to z całą pewnością spektakularny widok, ale warto pamiętać, że to również ważny moment w cyklu życia tej rośliny oleistej.
Pamiętacie, kto kilka lat temu zadbał o popularność rzepaku? Mowa o "rzepiarach", a jest to internetowy slangowy termin, określający osoby, które pozowały do zdjęć w kwitnącym rzepaku. Nazwa nawiązuje do popularnego trendu w mediach społecznościowych, gdzie fotografowanie się wśród żółtych pól rzepaku stało się modne. Te czasy już za nami, jednak w internecie, na przełomie maja i kwietnia, nadal publikuje się wiele fotografii z polami żółtego rzepaku.
Sprawdźcie naszą galerię: