Wystawa herb Poznania

i

Autor: poznan.pl

Miasto

Wyjątkowa wystawa przed urzędem miasta. Pozwoli nam poznać historię herbu Poznania

2024-08-06 10:44

Na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta stanęła niezwykła wystawa. Ekspozycja pozwoli nam poznać historię herbu Poznania. 21 plansz przybliży jego pochodzenie, odsłoni bogatą symbolikę oraz przedstawi skomplikowane dzieje miejskiego symbolu. Wystawie towarzyszy premiera książki, poświęconej historii słynnego znaku.

Przed urzędem miasta stanęła wyjątkowa wystawa

Autorem i pomysłodawcą wystawy pod tytułem "Poznaj herb Poznania" jest Aleksander Bąk. Heraldyzer oraz weksylograf, syn Jerzego Bąka - poznańskiego artysty-plastyka i architekta wnętrz, który jest autorem stylistyki obecnej formy herbu.

Chcemy upowszechnić wiedzę o herbie wśród poznanianek i poznaniaków. Wiele osób wie, że znajdują się na nim święci Piotr i Paweł, ale dlaczego to właśnie Paweł zajmuje ważniejsze heraldycznie miejsce? Wystawa nie tylko odpowiada na to pytanie, ale również przybliża fascynującą historię naszego najważniejszego znaku. Zachęcam wszystkich do jej odwiedzenia - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Wystawie towarzyszy premiera książki. Publikacja jest poświęcona herbowi miasta

Wystawie towarzyszy premiera książki wydanej we współpracy z Wydawnictwem Miejskim Posnania: "Herbowny kleynot szlachetnego miasta. Z herbem Poznania przez wieki". Autorem publikacji jest prof. Paweł Stróżyk, historyk UAM, specjalista w dziedzinie heraldyki. Książkę będzie można kupić w Centrum Informacji Kulturalnej oraz na stronie internetowej: www.sklep.wmposnania.pl. 

To książka skierowana do wszystkich poznanianek i poznaniaków. Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, kto i dlaczego stworzył przed 800 laty pieczęć z charakterystycznym wizerunkiem murów miejskich, postaciami dwóch świętych i skrzyżowanymi kluczami w bramie. Ale dzięki temu albumowi możemy prześledzić, jak ten symbol ewoluował, nabierał nowych znaczeń, by wreszcie stworzyć herb, z którego jesteśmy dumni - mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Herb Poznania. To miejski symbol z niezwykłą historią

Herb miasta przedstawia mur obronny z trzema basztami i otwartą bramą znajdujący się w błękitnym polu. Wygląd miejskiego symbolu zmieniał się na przestrzeni lat. Jego najstarszy wizerunek widnieje w dokumencie z 1344 roku. Prace nad zmianą współczesnego wzoru herbu rozpoczęły się w 1991 r. W 1997 r. Rada Miejska Poznania przyjęła herb w stylizacji autorstwa Jerzego Bąka, który znamy do dziś.

Do kiedy można zobaczyć wystawę?

Ekspozycja będzie dostępna do 15 sierpnia. Jest złożona z 21 plansz podzielonych na 7 sekcji dotyczących kolejno: historii herbu Poznania, jego budowy, patronów miasta, orła Królestwa Polskiego, symboliki muru miejskiego, kluczy św. Piotra oraz korony miasta stołecznego.

Historyczne Kandelabry. Zobacz zdjęcia!

Rozpoznasz Poznań sprzed 100 lat? Co to za miejsca?

Pytanie 1 z 10
To zdjęcie sprzed prawie stu lat. Co przedstawia?
Tak wyglądały Międzynarodowe Targi Poznańskie w latach 30-tych XX wieku!