Przed urzędem miasta stanęła wyjątkowa wystawa
Autorem i pomysłodawcą wystawy pod tytułem "Poznaj herb Poznania" jest Aleksander Bąk. Heraldyzer oraz weksylograf, syn Jerzego Bąka - poznańskiego artysty-plastyka i architekta wnętrz, który jest autorem stylistyki obecnej formy herbu.
Chcemy upowszechnić wiedzę o herbie wśród poznanianek i poznaniaków. Wiele osób wie, że znajdują się na nim święci Piotr i Paweł, ale dlaczego to właśnie Paweł zajmuje ważniejsze heraldycznie miejsce? Wystawa nie tylko odpowiada na to pytanie, ale również przybliża fascynującą historię naszego najważniejszego znaku. Zachęcam wszystkich do jej odwiedzenia - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Wystawie towarzyszy premiera książki. Publikacja jest poświęcona herbowi miasta
Wystawie towarzyszy premiera książki wydanej we współpracy z Wydawnictwem Miejskim Posnania: "Herbowny kleynot szlachetnego miasta. Z herbem Poznania przez wieki". Autorem publikacji jest prof. Paweł Stróżyk, historyk UAM, specjalista w dziedzinie heraldyki. Książkę będzie można kupić w Centrum Informacji Kulturalnej oraz na stronie internetowej: www.sklep.wmposnania.pl.
To książka skierowana do wszystkich poznanianek i poznaniaków. Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, kto i dlaczego stworzył przed 800 laty pieczęć z charakterystycznym wizerunkiem murów miejskich, postaciami dwóch świętych i skrzyżowanymi kluczami w bramie. Ale dzięki temu albumowi możemy prześledzić, jak ten symbol ewoluował, nabierał nowych znaczeń, by wreszcie stworzyć herb, z którego jesteśmy dumni - mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.
Herb Poznania. To miejski symbol z niezwykłą historią
Herb miasta przedstawia mur obronny z trzema basztami i otwartą bramą znajdujący się w błękitnym polu. Wygląd miejskiego symbolu zmieniał się na przestrzeni lat. Jego najstarszy wizerunek widnieje w dokumencie z 1344 roku. Prace nad zmianą współczesnego wzoru herbu rozpoczęły się w 1991 r. W 1997 r. Rada Miejska Poznania przyjęła herb w stylizacji autorstwa Jerzego Bąka, który znamy do dziś.
Do kiedy można zobaczyć wystawę?
Ekspozycja będzie dostępna do 15 sierpnia. Jest złożona z 21 plansz podzielonych na 7 sekcji dotyczących kolejno: historii herbu Poznania, jego budowy, patronów miasta, orła Królestwa Polskiego, symboliki muru miejskiego, kluczy św. Piotra oraz korony miasta stołecznego.
Historyczne Kandelabry. Zobacz zdjęcia!
Polecany artykuł: