Cytadela Poznań

i

Autor: UMP, Materiały prasowe Cytadela Poznań

Wyjątkowy spacer po poznańskiej Cytadeli! Będzie można posłuchać o… ROŚLINACH!

2021-06-25 17:11

Już w najbliższą sobotę, 26 czerwca, po Cytadeli oprowadzać będą przewodnicy - naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Pokażą bogactwo przyrodnicze tego terenu i opowiedzą o jego różnorodności gatunkowej. Przeczytajcie więcej na naszej stronie internetowej.

Spacer organizuje Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej. 

Spotkanie będzie doskonałą okazją do poznania Cytadeli z innej strony niż tylko jako miejsca wypoczynku i rekreacji. Po parku oprowadzą uczestników naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza: prof. Justyna Wiland-Szymańska z Zakładu Taksonomii Roślin UAM, dyrektor Ogrodu Botanicznego, która w swojej pracy naukowej zajmuje się m.in. tematyką bioróżnorodności oraz dr Szymon Konwerski - entomolog zajmujący się biologią i ekologią chrząszczy oraz ich związkami z innymi organizmami i znaczeniem w różnych ekosystemach

informują miejscy urzędnicy. 

Poznań ZALANY! Ogromna nawałnica przeszła przez miasto!
QUIZ. Kultowe cytaty z "Misia"! Zdobycie 10/10 punktów to wielka sztuka
Pytanie 1 z 10
Panie! Tu nie jest salon damsko-męski! Tu jest kiosk RUCH-u! Ja tu ... mam!

Spacer odbędzie się w dwóch turach. Pierwsza rozpocznie się o godz. 9.00 , a druga o godz. 12.00. Należy zarezerwować sobie ok. 2h. Chętni spotykają się się przy Rosarium, na skrzyżowaniu z aleją prowadzącą dalej do Muzeum Uzbrojenia. Przewidziane jest przejście wzdłuż fosy od strony wschodniej, a następnie poznanie południowych skarp Cytadeli i powrót przez centralną część do Rosarium.  

Wycieczka ma przybliżyć poznaniakom i poznaniankom walory przyrodnicze obszaru Cytadeli - ze szczególnym uwzględnieniem stawonogów i roślin. Na podstawie napotkanych w trakcie wycieczki owadów, omówione zostaną przystosowania przedstawicieli tej niezwykle zróżnicowanej grupy do życia w zajmowanych środowiskach.

Przedstawiona zostanie też  historia środowiska przyrodniczego tego niezwykłego zakątka zieleni, jego zmian i współczesnych funkcji, jakie spełnia z punktu widzenia mieszkańców i dla bioróżnorodności naszego miasta. Zobaczyć będzie można gatunki, które w sposób spontaniczny pojawiają się na terenie parku, a także takie, które zostały celowo wprowadzone przez człowieka. 

Uczestnicy spaceru otrzymają przewodniki dendrologiczne po parku Cytadela przygotowane na zlecenie Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP.