Sprawcy brutalnego zabójstwa w Suchym Lesie skazani

i

Autor: pixabay.com/JodyDellDavis

WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

Zbrodnia pod Poznaniem. Sprawcy brutalnego zabójstwa w Suchym Lesie skazani

2023-12-07 12:11

Na kary dożywocia i 25 lat więzienia Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał w czwartek dwóch sprawców brutalnego zabójstwa Dariusza B. w Suchym Lesie. Wyrok nie jest prawomocny.

Zabójstwo Dariusza B. ps. Małolat. Brutalne zabójstwo w Suchym Lesie

Do zdarzenia doszło pod koniec czerwca 2020 roku. Wtedy policja znalazła w jednym z domów w podpoznańskim Suchym Lesie zwłoki niespełna sześćdziesięcioletniego Dariusza B. ps. Małolat. Jak podawały lokalne media, mężczyzna miał udzielać pożyczek w kasynach.

Brutalne zabójstwo pod Poznaniem. Co się stało w Suchym Lesie?

Kilka dni po przestępstwie zatrzymano pierwszego ze sprawców Janusza M. Drugi z oskarżonych, Damian T., został zatrzymany jakiś czas później w Królestwie Niderlandów.

Jak informował wcześniej rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak, „zarzut przedstawiony w tej sprawie dwóm mężczyznom obejmuje działanie wspólnie i w porozumieniu w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia pokrzywdzonego, działanie ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie”.

Dodał, że oskarżeni byli wielokrotnie przesłuchiwani, nie przyznają się do winy. - Wszystkie elementy tej sprawy zostały starannie zgromadzone. Prokurator, która sprawę prowadziła wykonała szereg czynności dowodowych, eksperymentów procesowych, posiłkuje się w tej sprawie także opiniami biegłych – mówił.

Prokurator pytany o motyw działania sprawców podkreślił, że „ustaliliśmy, że to była kwestia uzyskania jakichś korzyści majątkowych; to zabójstwo ma związek z rozbojem, zgon nastąpił w wyniku licznych ran zewnętrznych i wewnętrznych, wstrząsu krwotocznego. Sprawcy działali w zamiarze bezpośrednim, szczególnie okrutnie i w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, czyli chęci uzyskania korzyści majątkowych ze strony pokrzywdzonego, czyli ewidentny motyw rabunkowy”.

Prokurator wskazał także, że według ustaleń śledczych, zbrodnia została zaplanowana. - Wszystko wskazuje na to, że było to zaplanowane (…) Mieli świadomość, że mężczyzna ten może posiadać jakieś środki; ci mężczyźni zabrali mu różne przedmioty do niego należące, to były m.in. zegarki, różne sumy pieniędzy – powiedział. Dodał, że łączna kwota zrabowanych dóbr to ponad 150 tys. zł.

Brutalne zabójstwo w Suchym Lesie - proces

Proces Janusza M. i Damiana T. rozpoczął się w styczniu tego roku przed Sądem Okręgowym w Poznaniu. Sprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami.

Pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego złożył bowiem wniosek do sądu o wyłączenie jawności rozprawy powołując się m.in. na kwestię ważnego interesu prywatnego rodziny pokrzywdzonego, oraz brutalnych szczegółów zbrodni. Sąd przychylił się do tego wniosku.

Brutalne zabójstwo w Suchym Lesie - wyrok

W czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok w tej sprawie. Sąd uznał obu oskarżonych za winnych popełnienia czynu z art. 148 par. 2 punkt 1, 2 i 3 (czyli dokonania zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, w związku z rozbojem i wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie).

Januszowi M. sąd wymierzył karę dożywotniego pozbawienia wolności, zaś Damianowi T. karę 25 lat więzienia. Sąd zasądził także od oskarżonych solidarnie na rzecz czworga pokrzywdzonych w częściach równych tytułem naprawienia szkody łączną kwotę ponad 162 tys. zł, tj. po ponad 40 tys. zł na rzecz każdego z nich. Ponadto sąd zasądził od oskarżonych solidarnie tytułem nawiązki na rzecz czworga pokrzywdzonych po 100 tys. zł dla każdego z nich. Uzasadnienie orzeczenia było niejawne.

Wyrok wydany w czwartek przez Sąd Okręgowy w Poznaniu nie jest prawomocny.

Po ogłoszeniu orzeczenia prok. Agnieszka Leśniak powiedziała mediom, że „prokuratura jest zadowolona z rozstrzygnięcia, bowiem sąd uznał winę obu oskarżonych. W zakresie kary będziemy się zapoznawać z pisemnym uzasadnieniem wyroku i będziemy podejmować decyzje co do ewentualnej apelacji”.

Obrońca Damiana T., adw. Jacek Sawicki podkreślił, że nie zgadza się w wymiarem kary wymierzonej jego klientowi. - Będziemy składać wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku i kolejno – będziemy składać apelację w tej sprawie – zapowiedział.

Nowi funkcjonariusze w szeregach Wielkopolskiej Policji. Zobacz ich na zdjęciach!