Zmarł twórca i producent popularnych pistoletów. Gaston Glock miał 94 lata

i

Autor: glock.com, pixabay.com/3839153

ŚWIAT

Zmarł twórca i producent popularnych pistoletów. Gaston Glock miał 94 lata

2023-12-28 8:01

- W wieku 94 lat zmarł w środę Gaston Glock, austriacki inżynier, twórca i producent popularnych na całym świecie pistoletów samopowtarzalnych, opartych na polimerowym szkielecie - poinformowała firma Glock GmbH na swej stronie internetowej.

Nie żyje Gaston Glock. Na produkcji broni dorobił się fortuny

Gaston Glock założył swoją firmę w 1963 roku w Deutsch-Wagram w Dolnej Austrii. Działalność biznesową rozpoczął od produkcji wyposażenia domowego, głównie zawiasów, karniszy i mosiężnych okuć, później produkował pasy do karabinów i noże dla austriackiej armii.

Przełomowy dla niego okazał się początek lat 80., kiedy zaprojektowany przez niego pistolet w kalibrze 9 mm (G17, wojskowe oznaczenie P80)- pierwszy na świecie z polimerowym, a nie stalowym szkieletem - wygrał konkurs na nową broń austriackiej armii.

Tani, a przede wszystkim lekki i łatwy w obsłudze pistolet szybko podbił zagraniczne rynki. Od wielu lat Glocki, różnych kalibrów i rozmiarów, są na uzbrojeniu wielu armii, policji i innych służb na całym świecie. Zresztą nie tylko państwowych formacji, ale także przestępców, w tym zabójców.

Firma Glock GmbH ma oddziały i fabryki na całym świecie. Gaston Glock dorobił się na produkcji broni gigantycznej fortuny. Kilka lat temu jego majątek szacowano na ponad miliard dolarów.

Quiz. Najlepsze polskie kryminały z czasów PRL. Jak dobrze pamiętasz te kultowe filmy?

Quiz. Najlepsze polskie kryminały z czasów PRL. Jak dobrze pamiętasz te kultowe filmy?

Pytanie 1 z 10
Film „»Anna« i wampir” (1981) jest rekonstrukcją wydarzeń z schwytania polskiego seryjnego mordercy. Którego?