Warzywa

i

Autor: pixabay

Ciekawostki

Znamy najdroższe warzywo świata. W Polsce uchodzi za chwast!

2024-06-25 15:09

Dla każdego luksus może być rozumiany w nieco inny sposób. W Polsce na przykład warzywo uważane za najdroższe na świecie uchodzi za zwykły chwast. Posiada jednak bogate wartości odżywcze i smakowe. A na zachodzie kosztuje nawet 1000 euro za kilogram! O jaką roślinę właściwie chodzi?

Najdroższe warzywo świata. O co dokładnie chodzi?

Tym wyjątkowym warzywem są pędy chmielu, które cieszą się niezwykłym uznaniem wśród mieszkańców Francji, Niemiec czy Belgii. W Polsce z rośliną często się walczy, traktując ją jak zwykłe chwasty. Pędy chmielu potrafią w prosty i szybki sposób wedrzeć się do ogrodu. Na zachodzie Europy trzeba za nie zapłacić nawet 1000 euro. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że taka cena dotyczy zazwyczaj młodych pędów chmielu, które często określane są jako "dzikie szparagi", ponieważ swoją barwą mocno przypominają te roślinę.

Gdzie znaleźć wyjątkową roślinę?

Wyróżnia się dwa rodzaje pędów chmielu zielone i białe. Białe znajdziemy już w marcu. W miejscach, w których zwykle występuje chmiel, czyli obszarach mokrych i pełnych zarośli. Znajdują się pod wierzchnią warstwą gleby. To właśnie białe pędu chmielu uchodzą za drogocenną roślinę. Zielone pędy pojawiają się wczesną wiosną. Są dużo bardziej dostępne.

Jak smakuje drogocenne warzywo?

Pędy chmielu nas nie zaskoczą, smakują podobnie jak szparagi, zioła z nutą orzechów, jarmuż lub kiełki fasoli mung. Najlepszych doznań smakowych dostarczą nam zaraz po zerwaniu. Możemy zjeść je na surowo, jednak dobrą opcją będzie sparzenie wrzątkiem. Warto spróbować ich także na ciepło, podsmażanych na maśle. Ten pozorny chwast posiada również właściwości prozdrowotne. Wśród wartości odżywczych wymienia się m.in. flawonoidy, które łagodzą stany zapalne. Pędy chmielu mogą nam również pomóc w przypadku dolegliwości pokarmowych. Działają również antywirusowo oraz przeciwgrzybiczo.

Menu na Koncercie Dawida Podsiadły w Poznaniu. Sprawdź!

Gigantyczne ceny, drożyzna na targowiskach w Warszawie. Ludziom brakuje pieniędzy na warzywa i owoce!

Quiz. Czy rozpoznasz owoce i warzywa po skórce? 15/20 to świetny wynik!

Pytanie 1 z 20
1. Pierwszy punkt zdobędziecie łatwo. Co to za owoc?
ananas