Chrzest Polski

i

Autor: fot. Kancelaria Sejmu

Historia

14 kwietnia odbędzie się Święto Chrztu Polski. Poznajcie historię wydarzenia uznawanego za początek polskiej państwowości

2025-04-11 15:00

Według zgodnych przypuszczeń historyków, 14 kwietnia 966 roku miał miejsce chrzest Mieszka I. Wypadała wówczas Wielka Sobota. Wydarzenie uchodzi za początek polskiej państwowości. 22 lutego 2019 sejm przyjął ustawę ustanawiającą 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Poznajcie plan tegorocznych obchodów oraz bogatą historię daty, która na zawsze zmieniła polską historię. Kluczową rolę odegrało Gniezno.

14 kwietnia odbędzie się Święto Chrztu Polski. Jak wygląda harmonogram wydarzenia?

Sejm oficjalnie ustanowił 14 kwietnia Narodowym Świętem Chrztu Polski 22 lutego 2019 roku. W najbliższy poniedziałek przypadnie 1059. rocznica chrztu Mieszka 1. W niedzielę 13 kwietnia na Ostrowie Lednickim odbędą się obchody wydarzenia uznawanego za początek polskiej państwowości. Wstęp dla wszystkich zainteresowanych jest wolny. Poniżej znajdziecie harmonogram uroczystości:

  • 11:00-16:00 Przeprawa promowa na Ostrów Lednicki. Prom będzie kursował nie rzadziej niż co 30 minut.
  • 11:00-16:00 Grupa rekonstruktorów na podgrodziu
  • 12:00 Bicie Dzwonu „Mieszko i Dobrawa” symbolu dynastii piastowskiej
  • Wotywna Msza Święta celebrowana w kaplicy baptystycznej na Ostrowie Lednickim przez abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski
  • 13:00 Po Mszy św. w schronisku na Ostrowie Lednickim spotkanie przy kawie oraz prelekcje: Ostrów Lednicki Chrzcielnica Polski i Wielkopolskie zwyczaje wielkanocne
  • 13:00 i 13:50 Zwiedzanie Ostrowa Lednickiego z archeologiem
  • 16:00 Ostatni kurs promu z Ostrowa Lednickiego
Poznań Radio ESKA Google News

Chrzest Mieszka I. Poznajcie historię wydarzenia uznawanego za początek polskiej państwowości

Według zgodnych informacji historyków Mieszko I został ochrzczony w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 roku. Uroczystość miała mieć miejsce w w grodzie na wyspie Ostrów Lednicki w kaplicy pałacowej. Znaleziono tam dwa zagłębienia o kształcie połówek krzyża, które pełniły rolę najstarszego basenu chrzcielnego na ziemiach polskich. Według kronik Galla Anonima polskiego władcę do przyjęcia nowej religii miała namówić jego żona, córka księcia czeskiego, Dobrawa. Książę zawarł z nią małżeństwo w celu nawiązania przyjaźni z Czechami oraz w konsekwencji podjęcia wspólnych działań przeciwko Związkowi Wieleckiemu.

Tysiąclecie chrztu Polski. Gniezno odegrało kluczową rolę w obchodach 

Tysiąclecie chrztu Mieszka I miało miejsce w 1966 roku. Kościół w Polsce wyśpiewał dziękczynne Te Deum. Według zamysłu prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego obchody Milenium Chrztu Polski miały stanowić ukoronowanie rozpoczętej w 1957 roku Wielkiej Nowenny. Uroczystości zorganizowane w Wielkopolsce, czyli kolebce polskiej państwowości miały szczególny charakter. Stanowiły główny punkt obchodów centralnych obok tych toczących się na Jasnej Górze.

I właśnie na nich władze komunistyczne skoncentrowały swoją uwagę. By odciągnąć wiernych od udziału w nabożeństwach i Mszach św. zorganizowano konkurencyjne obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Odbywały się wiece, występy popularnych zespołów muzycznych, kiermasze poszukiwanych towarów i inne masowe imprezy rozrywkowe - czytamy na stronie Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

W 2016 roku, podobnie jak 50 lat wcześniej uroczystości odbyły się w w Gnieźnie i w Poznaniu z udziałem Episkopatu Polski. W ich ramach zorganizowano m.in. Zjazd Gnieźnieński i szereg imprez o charakterze kulturalnym.

Poznańska Droga Krzyżowa. Zobaczcie zdjęcia!