16 osób z Poznania wystartuje na IO w Tokio

i

Autor: Poznan.pl 16 osób z Poznania wystartuje na IO w Tokio

16 poznańskich sportowców powalczy na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio!

2021-07-15 10:23

23 lipca rozpoczynają się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio, a miesiąc później igrzyska paraolimpijskie. Wystartuje w nich 16 zawodniczek i zawodników z poznańskich klubów. Kilkoro z nich ma spore szanse na zdobycie medalu.

Sportowcy reprezentujący osiem poznańskich klubów przed wylotem do Japonii odebrali wyróżnienia za zdobycie nominacji. Część (Joanna Fiodorow, Martyna Jelińska, Wiktor Chabel, Michał Kotkowski oraz Tadeusz Michalik) zrobiła to podczas odbywających się w czerwcu na Golęcinie 97. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Wówczas czeki oraz listy gratulacyjne wręczyli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania oraz Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania. Natomiast 5 lipca w Sali Białej UMP z rąk zastępcy prezydenta Poznania Jędrzeja Solarskiego i dyrektor Wydziału Sportu swoje wyróżnienia odebrali Aleksandra Kowalczuk, Tomasz Barniak i Kacper Majchrzak oraz przedstawiciele klubów pozostałych nieobecnych na wręczeniu zawodników.

- Cieszymy się, że piętnastoosobowa grupa poznańskich olimpijczyków i jeden paraolimpijczyk wystartuje podczas Igrzysk w Tokio. Z ostatnich czterech Igrzysk nasi zawodnicy przywozili medale olimpijskie i mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem. Wśród naszych reprezentantów mamy doświadczone zawodniczki m.in. dwukrotną medalistkę olimpijską Karolinę Naję, brązową medalistkę z Pekinu Agnieszkę Wieszczek-Kordus, czy medalistów mistrzostw świata Joannę Fiodorow i Wiktora Chabla - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Towarzyszka Panienka (Kukiz)

Historia startów zawodników z Poznania w igrzyskach olimpijskich sięga 1924 roku. W Paryżu startowało wówczas czterech poznańskich sportowców - dwóch piłkarzy, bokser i lekkoatleta. Do 2016 roku, czyli igrzysk w Rio de Janeiro, wystartowało 225 sportowców reprezentujących poznańskie kluby, którzy zdobyli łącznie 23 medal (1 złotym, 9 srebrnych i 13 brązowych). Jako ostatnia sięgnęła po niego Monika Michalik, która pięć lat temu w Brazylii zajęła 3. miejsce w zapasach.

Poznańscy sportowcy posiadający kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Tokio:

 1. Tomasz Barniak - AZS AWF Poznań - kajakarstwo
 2. Wiktor Chabel - KS Posnania Poznań - wioślarstwo
 3. Joanna Fiodorow - OŚ AZS Poznań - lekkoatletyka
 4. Martyna Galant - OŚ AZS Poznań - lekkoatletyka
 5. Martyna Jelińska - AZS AWF Poznań - szermierka
 6. Alicja Konieczek - OŚ AZS Poznań - lekkoatletyka
 7. Michał Kotkowski - SSR Start Poznań - paralekkoatletyka
 8. Aleksandra Kowalczuk - OŚ AZS Poznań - taekwondo
 9. Jakub Krzewina - OŚ AZS Poznań - lekkoatletyka
 10. Magda Linette - OŚ AZS Poznań - tenis
 11. Kacper Majchrzak - KS Warta Poznań - pływanie
 12. Tadeusz Michalik - KS Sobieski Poznań - zapasy
 13. Karolina Nadolska - KU AZS UAM Poznań - maraton
 14. Karolina Naja - KS Posnania Poznań - kajakarstwo
 15. Agnieszka Wieszczek-Kordus - WKS Grunwald Poznań - zapasy
 16. Tymoteusz Zimny - OŚ AZS Poznań - lekkoatletyka

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl