Od 5 lat w poznańskich szkołach prowadzone są zajęcia antydyskryminacyjne. W tym czasie ponad 8 tysięcy uczniów wzięło udział w setkach warsztatów na temat równego traktowania osób o różnym pochodzeniu, statusie społecznym czy z niepełnosprawnościami.
- Te zajęcia okazały się niezwykle potrzebne. Te zmiany, które nastąpiły w tym czasie w Polsce, ta liczba dzieci z Ukrainy, która dotarła do przedszkoli, do szkół, to pokazało, jak ważna była ta inicjatywa- powiedział nam prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Efekty prowadzonych zajęć widać na korytarzach poznańskich szkół.
- Widzimy to każdego dnia w naszej pracy podczas wielu akcji charytatywnych, które inicjuje młodzież. Tutaj należy wymienić pomoc Ukrainie, Syrii, Turcji pomoc podopiecznym domu pomocy społecznej i szereg innych akcji, które młodzież coraz chętniej podejmuje- dodaje Magdalena Jurczyk-Maciuszonek, Wicedyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu.
Przed nauczycielami jednak jeszcze sporo pracy. Jak pokazują statystyki, w polskiej szkole co dziesiąty uczeń doświadcza dyskryminacji lub jest jej świadkiem.