Podczas Euro 2012 wielkopolscy policjanci zajmowali się m. in. opieką nad zagranicznymi kibicami - dbali o logistykę i zapewnienie im wszystkich potrzebnych informacji. Po sukcesie, jaki odniósł ZAK, Komendant Wojewódzki zdecydował o kontynuowaniu działalności formacji. Jej głównym zadaniem jest prewencja, czyli zapobieganie potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom.
Jak informuje asp. sztab. Mariusz Lembicz z Komendzy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu:
Obowiązkiem funkcjonariuszy wchodzących w skład ZAK jest przede wszystkim rozpoznawanie i neutralizowanie potencjalnego niebezpieczeństwa. Służby monitorują imprezy, takie jak np. marsze równości, rozpoznają możliwie groźnych uczestników. Ich praca to łącznik pomiędzy służbami zabezpieczenia a petentem, polega nie na użyciu siły, a słowa.
W skład Zespołu Antykonfliktowego wchodzą policjanci wszystkich służb z minimum 2-letnim stażem służby, którzy deklarują dobrowolność pracy w zespole. Chętne osoby wezmą udział w kwalifikacji, polegającej na rozmowie wstępnej z zespołem, w którego skład wchodzą: Naczelnik Sztabu Policji KWP w Poznaniu, Koordynator ZAK, psycholog i członkowie ZAK.
Jak informuje Wojewódzka Komenda Policji w Poznaniu, szkolenia prowadzić będzie wykwalifikowana kadra policjantów oraz wykładowców zewnętrznych posiadających wykształcenie specjalistyczne zwłaszcza z zakresu mediacji, psychologii oraz psychologii tłumu.
Formularz zgłoszenia kandydata jest dostępny pod adresem: https://bit.ly/2ujIrE6
Nabór kandydatów potrwa do 21 lutego.