Prezydent Aleksander Kwaśniewski obchodzi 70. urodziny! Życiorys prezydent RP
Aleksander Kwaśniewski urodził się 15 listopada 1954 roku w Białogardzie (dzisiaj w województwie zachodniopomorskim). Tego samego dnia 2024 roku kończy więc 70 lat. Jego rodzice pochodzili z Wilna. Aleksander Kwaśniewski od liceum był związany ze sportem, uprawiał lekkoatletykę. W latach 1973-1977 studiował handel zagraniczny na Wydziale Ekonomiki Transportu na Uniwersytecie Gdańskim, jednak studiów nie ukończył. Nie przystąpił do dwóch egzaminów, nie zdał jednego przedmiotu, oraz nie złożył swojej pracy magisterskiej. Następnie Kwaśniewski zajął się pracą dziennikarską. W międzyczasie wstąpił do PZPR. W latach 1985-1989 był ministrem - członkiem Rady Ministrów, a w latach 1988-1991 prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W latach 1990-1995 był przewodniczącym Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej (później SLD, dzisiaj Lewica).
Aleksander Kwaśniewski - najlepszy prezydent w historii Polski?
Po zaskakujących wynikach pierwszej tury wyborów prezydenckich z 5 listopada 1995, w których to Aleksander Kwaśniewski ją wygrał, mając o 2 punkty procentowe więcej od urzędującego prezydenta, Lecha Wałęsy i fatalnej dla tego drugiego debacie telewizyjnej, ostatecznie 19 listopada 1995 to Aleksander Kwaśniewski, zdobywając 51,72 proc. wygrał drugą turę i został trzecim prezydentem III RP. Zaprzysiężony został 23 grudnia 1995 roku. Do dzisiaj uważany jest najlepszym prezydentem po 1989 roku. Jedną z głównych przyczyn tego stanu, jaką się wymienia jest między innymi to, że Aleksander Kwaśniewski potrafił dobrze dogadywać się z obozem politycznym o zupełnie przeciwnych poglądach (kohabitacja z AWS). To za jego prezydentury Polska przyjęła obecnie obowiązującą Konstytucję RP, weszła do struktur NATO, oraz do Unii Europejskiej. Nie bez powodu był pierwszym prezydentem, który w 2000 roku uzyskał reelekcję i jest do dzisiaj jedynym prezydentem, który wygrał w pierwszej turze. 8 października 2000 roku otrzymał 53,9 procent głosów. Swoją kadencję zakończył 23 grudnia 2005 roku. Następnie został komentatorem politycznym, próbował w 2013 roku tworzyć partię polityczną z Januszem Palikotem pod nazwą Europa plus.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski zasłynął w kampanii prezydenckiej w 1995 roku pierwszą tego typu piosenką polityczną "Ole Olek". Teledysk do tej piosenki nagrywany był podczas wiecu ówczesnego kandydata na prezydenta w wielkopolskiej Wrześni.
Zobaczcie słynną piosenkę wyborczą Aleksandra Kwaśniewskiego z 1995 roku
Kontrowersje i żarty z Aleksandra Kwaśniewskiego
We wrześniu 1999 roku podczas wizyty prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Charkowie na obchodach 59. rocznicy zbrodni katyńskiej prezydent wykazywał objawy upojenia alkoholowego. Chwiał się i był blady. Zasadniczo media w Polsce przemilczały ten fakt, jednak jedna z dziennikarek zarzuciła prezydentowi, że jest pijany. Wtedy Kancelaria Prezydenta zaprzeczyła, tłumacząc niedyspozycję prezydenta "pourazowym zespołem przeciążeniowym goleni prawej". Dopiero na koniec swojej prezydentury Kwaśniewski przyznał się, że był pod wpływem alkoholu, którym poczęstowali go ukraińscy politycy ze względu na ich gościnność. Przylgnęła przez to na Aleksandra Kwaśniewskiego łatka nadużywającego alkohol. Jak wyjaśniał sam były prezydent, jak i szef jego ochrony, Jerzy Dziewulski, chodziło o słabą tolerancję na alkohol u prezydenta, co powodowało jego niedyspozycję przy spożyciu niewielkiej jej ilości, co też miało miejsce właśnie w Charkowie, czy także na Białorusi. Mimo wszystko łatka pijącego alkohol Aleksandra Kwaśniewskiego już została, przez co do dzisiaj możemy oglądać memy na ten temat.