Jak rozpoczęła się polska historia Roberta Gamble'a?
Pierwsza styczność Amerykanina z naszym krajem nastąpiła na wczesnym etapie życia. Gamble w 1958 roku, jako młody mężczyzna uczestniczył w wycieczce studenckiej za „żelazną kurtynę". Wraz z innymi amerykańskimi żakami z organizacji The Experiment in International Living chciał budować mosty między narodami. W trakcie wizyty w Poznaniu Gamble został aresztowany i zatrzymany na 1,5 godziny za sfotografowanie siedziby Urzędu Bezpieczeństwa. Prawdopodobnie nie spodziewał się wówczas, że po 34 latach na stałe zamieszka w Polsce, a konkretnie w Poznaniu. Jak podaje wydawnictwo Media Rodzina wybór naszego kraju i Stolicy Wielkopolski był świadomą, ideową decyzją.
Świadczy o tym jeszcze dobitniej fakt, że na siedzibę swojego ukochanego Radia Obywatelskiego wybrał pomieszczenia w Zakładach Cegielskiego. To tam po raz pierwszy w PRL-u robotnicy upomnieli się o prawo do wolności i chleba. To tam pod główną bramą fabryki 28 czerwca każdego roku o godzinie 6 rano meldował się, by oddać im hołd - czytamy na stronie wydawnictwa Media Rodzina.
Robert David Gamble. Dzięki niemu Polacy poznali Harrego Pottera!
Od 1991 do 1998 roku Gamble prowadził w Poznaniu rozgłośnię radiową "Radio Obywatelskie". Był jej właścicielem i sponsorem. Największą sławę przyniosło mu jednak pokazanie Polakom świata magii. Amerykanin założył wydawnictwo Media Rodzina, które wydawało na rynek polski serię książek o przygodach Harrego Pottera. Literatura fantasy była szczególne bliska dla Gamble'a. Oprócz Harrego Pottera wydawnictwo wydało m.in. Opowieści z Narnii czy Igrzyska śmierci.
Jedna książka w torbie Boba była dość wyraźnie sfatygowana. Otrzymał ją od brata, a widać było na niej ślady kilku już lektur. To był Harry Potter and Philosopher's Stone J.K. Rowling. Od tego momentu zaczęła się w Media Rodzinie nowa era. Dla Boba wydanie tej książki stało się absolutnym priorytetem - czytamy na stronie wydawnictwa Media Rodzina.
Gamble był również pastorem. Wspierał walczących z nałogiem
Robert David Gamble był pastorem. Na wcześniejszym etapie życia jako kapelan w Stanach świadczył posługę chorym w szpitalach. Po przyjeździe do Polski zaangażował się w ruch Anonimowych Alkoholików. Współorganizował pierwszy polski zjazd AA, który odbył się w Poznaniu.

Upamiętnienie Roberta Gamble'a
Robert Gamble zmarł 17 listopada 2020 roku. Spoczął na poznańskim cmentarzu Miłostowo. W trakcie życia zdobył liczne odznaczenia. W 1999 prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2016 roku otrzymał tytuł "Zasłużonego dla Miasta Poznania". O założycielu Media Rodzina pamiętano również po śmierci. Przed siedzibą wydawnictwa, przy ul. Pasieka 24 stanęła rzeźba upamiętniająca Amerykanina.