Internet

i

Autor: Canva.com

Polityka

Anonimowy hejt na celowniku polityków. Polska 2050 pracuje nad swoją ustawą

Posłowie Polski 2050 pracują nad poselskim projektem ustawy przeciwdziałającej hejtowi. W pracach bierze udział m.in. wiceminister cyfryzacji. Biorą w tych pracach udział specjaliści ds. IT, prawnicy, oraz ofiary cyberprzemocy. W pracach chodzi o na przykład o wykrywanie anonimowych hejterów.

Polska 2050 skończy z hejtem?

Dziewięciu parlamentarzystów z klubu Polska 2050 z wiceministrem cyfryzacji Michałem Gramatyką w składzie pracują nad nowym prawem dotyczącym walki z hejtem. W pracach biorą udział politycy, eksperci i osoby dotknięte hejtem. Jest to oddolna inicjatywa, wspierana przez partię. Ma ona pomóc łapać anonimowych przestępców, którzy dokonują hejtu.

Oczekiwania społeczne wobec ustawy

Kamil Wnuk, wiceprzewodniczący zespołu, który pracuje nad ustawą mówił, skąd pomysł na nią. - Inicjatywa wyszła od osób poszkodowanych, które poprosiły nas o pomoc, bo są bezsilni. Zaczęło się od przedsiębiorców, ale kiedy zajęliśmy się tym tematem, to masa różnych środowisk się do nas zgłosiła i jest tego coraz więcej - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Wnuk.

Nowe prawo ma przeciwdziałać nadużyciom

Wiadomym jest, że obok hejtu problemem jest także fakt nadużywania zgłoszeń, które nie mają nic wspólnego z hejtem. Dlatego nowe prawo nie będzie egzekwowane z oskarżenia publicznego, a płatnego prywatnego, tak, by osoba, która wnosi oskarżenie miała świadomość odpowiedzialności finansowej za fałszywe oskarżenia.

Zobaczcie zdjęcia z rozprawy sądowej

Julia Kamińska szczerze o nowym przedsięwzięciu. Wyjawiła, jak działa na nią hejt