Miasto podpisało umowę z nowym wykonawcą
Miasto Poznań przeprowadziło w tym roku postępowanie na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Przetarg został podzielony na osiem części, czyli dokładnie tyle, ile jest sektorów odbioru odpadów w mieście. Nowy wykonawca od 1 października będzie obsługiwać Sektor I Grunwald. Zdecydowano się na wybór firmy KOMA Usługi Komunalne Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo czeka teraz wymiana pojemników, dostarczenie harmonogramów i odbiór odpadów, aż do końca czerwca 2027 r.
Jakie zmiany czekają mieszkańców Grunwaldu?
Zmiany dotyczą Sektora I Grunwald, w którego skład wchodzą: Fabianowo-Kotowo, Górczyn, Grunwald Południe, Grunwald Północ, Junikowo, Kwiatowe, Stary Grunwald, Św. Łazarz. Mieszkańców czeka wymiana pojemników i nowy sposób dostarczania harmonogramu. Nie zmieni się natomiast opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zmiana firmy nie wiążę się również ze składaniem nowych deklaracji.
Obecny operator, firma Remondis Sanitech Poznań sp. z o.o. nie będzie już odbierała odpadów w tym miejscu, w związku z czym zabierze pojemniki do gromadzenia odpadów, które wcześniej udostępniła. Powinno to nastąpić w ostatnim dniu odbioru odpadów danej frakcji we wrześniu, działanie będzie dotyczyć tylko tych pojemników, które były własnością przedsiębiorstwa. Do końca miesiąca odpady należy gromadzić w pojemnikach firmy Remondis lub własnych.
To ogromna operacja logistyczna
Pojemniki firmy KOMA będą posiadały własne logo oraz zostaną oznakowane transponderem (chipem). Działania obejmą większość nieruchomości. Może dojść do sytuacji, w których mieszkańcy będą mieli na posesji nadmiar pojemników lub będzie ich brakować, w związku z czym władze miasta proszą o wyrozumiałość. Jeśli zabraknie pojemnika, to wykonawca odbierze śmieci nawet jeśli będą się znajdować po prostu w worku. Od października do odbioru należy wystawiać pojemniki do gromadzenia odpadów dostarczone przez firmę KOMA lub własne pojemniki, np. na bioodpady.
Wymiana dotyczy nieruchomości zamieszkanych i mieszanych. Wymienione zostaną pojemniki na odpady zmieszane, tworzywa sztuczne, szkło oraz papier. Zmiany nie dotyczą bioodpadów oraz pojemników kupionych przez właścicieli nieruchomości. Nie zmieni się natomiast system workowy, odpady będą gromadzone w taki sam sposób.
A co z naklejkami i harmonogramami odbioru?
Pojemniki będą oznakowane w drugim etapie prac naklejkami z nazwą frakcji i przeznaczeniem pojemnika. Do tego czasu będą działać ogólne reguły:
- pojemnik żółty na metale i tworzywa sztuczne
- pojemnik zielony na szkło
- pojemnik niebieski na papier
- pojemnik brązowy na bioodpady
- pojemnik czarny lub grafitowy na odpady zmieszane;
Harmonogramy pojawią się pod koniec września. W wyszukiwarce i aplikacji Smart City Poznań. Jeśli ktoś wcześniej w deklaracji podał adres email, to otrzyma harmonogram emailowo, jeśli nie to w formie tradycyjnej.
Co w przypadku nieruchomości wielorodzinnych?
Zarządcy powinni dostarczyć firmie urządzenie dostępowe do pojemników, jeśli nie zamierzają ich wystawiać. Wykonawca ma otrzymać klucze, piloty, karty, kody i inne urządzenia zapewniające możliwość przeprowadzenia odbioru odpadów. Niezależnie od tego czy posiadało je wcześniejsze przedsiębiorstwo.
Gdzie uzyskamy więcej szczegółów?
Wszelkie szczegóły znajdują się na stronie www.poznan.pl/odpady. Pytania i uwagi można kierować:
- telefonicznie pod numerem 61 646 33 44
- mailem na adres odpady@um.poznan.pl
Dane kontaktowe do firmy KOMA Usługi Komunalne sp. z o.o.
- KOMA Usługi Komunalne sp. z o.o.
- ul. Św. Wincentego 11, 61-003 Poznań.
- tel. 61 61 100 20
- e-mail: poznan@koma.pl
Kultowe miejsca w Poznaniu. Zobacz zdjęcia!
Polecany artykuł: