UAM

i

Autor: fot. UAM Poznań/Facebook

Studia

Trudniej o wizę studencką. Czy zagraniczni studenci zrezygnują z edukacji w Polsce?

2024-10-03 14:39

W wyniku rządowego audytu zaostrzono procedury wydawania wiz studenckich. Takie działanie może prowadzić do zmniejszenia zainteresowania wśród zagranicznych studentów podjęciem edukacji na polskich uczelniach. Według ekspertów, ze studiów w naszym kraju może zrezygnować nawet 60 proc. obcokrajowców.

Będzie trudniej o wizę studencką. Sytuacja nie jest łatwa dla uniwersytetów

Jak podkreśla rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Iwona Cieślik sytuacja, w której znalazły się uczelnie po wprowadzeniu rządowego audytu nie jest łatwa. Obecny stan niweczy długoletnie starania o umiędzynarodowienie polskich szkół wyższych.

Na dzisiaj jedynie niespełna 25% przyjętych na studia anglojęzyczne otrzymało wizy. Jesteśmy informowani, że bardzo trudno umówić się na wizytę, albo są to bardzo odlegle terminy wizyt w sprawie otrzymania wizy. Nie mówiąc już o samym jej przyznaniu. Przedstawiane są warunki, wręcz niemożliwe do zrealizowania. Na naszej uczelni jest prowadzonych 9 kierunków anglojęzycznych i przy takim poziomie przyznawania wiz sytuacja staje się naprawdę trudna. Liczymy na porozumienie między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a Ministerstwem Spraw Zagranicznych, wierzymy w konstruktywne decyzje w tej sprawie - podkreśla rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Iwona Cieślik.

Kto ponosi winę za obecną sytuację?

Rektorka UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska zwraca uwagę na raportu NIKu, z którego wynika, że pewne nieprawidłowości czy uchybienia nie leżały po stronie uczelni, tylko systemu, który nie zapewniał odpowiedniego nadzoru.

My mamy kilka propozycji. Po pierwsze, żeby z systemu przyznawania wiz wykluczyć te uczelnie, u których stwierdzono nieprawidłowości, albo ograniczyć liczbę studentów, którzy przyjeżdżają, czyli wprowadzić tzw. limity dla studentów cudzoziemców. Należy zintegrować system konsularny z systemem POL-on, żeby można było szybko reagować jeżeli student nie podejmie studiów - mówi rektorka UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.

Trwają dyskusje nad skutecznymi rozwiązaniami

Jak informuje rektorka UAM, uczelnie wciąż podejmują dyskusje w powyższym temacie z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Dariuszem Wieczorkiem oraz ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Rozmowy trwają od lipca, natomiast problem umiędzynarodowienia pojawił się w marcu tego roku.

Co ciekawe w wykazie szkół wyższych, u których wykryto nieprawidłowości, wśród trzydziestu placówek znajduje się tylko jedna uczelnia publiczna.

UAM otworzył Collegium Rubrum Wydziału Prawa i Administracji. Zobacz zdjęcia! 

QUIZ. Studia w czasach PRL. Egzaminy były wtedy trudniejsze!

Pytanie 1 z 12
1. W czasach PRL-u podczas rekrutacji na studia znaczenie miało m.in.: