Bezrobocie

i

Autor: Urząd Miasta Gorzowa

Praca

Wskaźnik bezrobocia w Polsce. Ile wynosi ono w Poznaniu? Znamy najnowsze dane!

2023-04-14 15:04

Najnowsze badania informują, że w województwie wielkopolskim bezrobocie wynosi 3,2%. W samym Poznaniu jest jeszcze niższe! O szczegółach piszemy w poniższym artykule.

Bezrobocie w Poznaniu. Ile wynosi?

W całej Polsce spada bezrobocie. W marcu jego najniższy wskaźnik zanotowano w Wielkopolsce, a wyniósł on 3,2%. To najniższy wynik od dekady! - Stopa bezrobocia jest najniższa w Poznaniu i w powiecie poznańskim. Poznań to jest 1,0%, powiat poznański 1,1%. Żadne miasto i żaden powiat w całym kraju takiej stopy nie posiada - powiedziała nam Agnieszka Kownacka z Urzędu Pracy.

Poznań określany jest jako swego rodzaju zagłębie logistyczno-magazynowe. Dzięki temu inwestorzy z tych branż nie boją się inwestować. Mimo to na koniec zeszłego roku odnotowano spadek o 1/4 ofert pracy w porównaniu do roku do roku, czyli do 2021. Wynika to z ogólnej sytuacji w kraju oraz załamań na rynku pracy z powodu pandemii, przez co również firmy nie generowały żadnych ofert pracy. Wpływ na to miała także wojna w Ukrainie.

W jakich branżach najłatwiej znaleźć zatrudnienie?

Największe zapotrzebowanie na pracowników mają firmy zatrudniające w branżach produkcyjnych, logistycznych, IT, księgowych, ale też magazynierzy, robotnicy i sprzątaczki. Do tego można dodać tak zwaną branżę nauczycieli, czyli nauczyciele różnych przedmiotów, także opiekunowie w żłobku.

Co może zrobić osoba bezrobotna, aby znaleźć pracę?

Duża liczba ofert pracy i lepsza sytuacja na rynku pracy niż w innych regionach, nie świadczy o tym, że znajdziemy pracę dla siebie. Wszystko zależy od tego, jakie mamy kwalifikacje oraz jakie mam doświadczenie. - Najbardziej cenione jest doświadczenie przez pracodawców i też w jakim zakresie pracy poszukujemy - dodaje Agnieszka Kownacka. Jeżeli poszukujemy pracy w określonym obszarze, to można skorzystać z różnych form wsparcia, które oferuje Urząd Pracy. Na przykład jeżeli jesteśmy osobą do 30. roku życia, to możemy skorzystać z bonów zatrudnieniowych, które działają jak zachęta dla pracodawcy, żeby zatrudnił właśnie mnie spośród innych kandydatów. W zamian za zatrudnienie może otrzymać refundację części kosztów wynagrodzenia, a przy zatrudnieniu każdej innej osoby tej refundacji już nie dostanie. Natomiast osoby po 30. roku życia też mogą korzystać z różnych form wsparcia. Szukając przekwalifikowania możemy iść na staż do pracodawcy, gdzie uczymy się na tym stażu, a później po zakończonym stażu zostajemy w firmie zatrudnieni. Oprócz tego urząd ma też zachęty dla pracodawców, na przykład refundację składek zusowskich albo kosztów zatrudnienia w zamian za zatrudnienie osoby bezrobotnej.