Prof. Jerzy Bralczyk.

i

Autor: UM Bydgoszcz

Ciekawostki

Burza wokół słów prof. Bralczyka. Nie wszystkim podoba się "zdychanie zwierząt"

2024-07-22 12:18

W ostatnich dniach w sieci wywołała się burza wokół słów prof. Jerzego Bralczyka na temat "zdychania zwierząt". Wielu osobą nie spodobało się to, co powiedział profesor, że słowo umieranie powinno nie być używane w kontekście zwierzą. — Być może taka żywa, emocjonalna reakcja wynika z tego, że słowo "zdychać" jest na tyle już postrzegane negatywnie, że bardzo trudno wielu ludziom, którzy są przywiązani do swoich zwierząt, przyjmować je jako neutralne — powiedział Językoznawca.

Burza po słowach prof. Bralczyka. Czy zwierzęta mogą "umierać"?

W ostatnich dniach w sieci zawrzało po słowach prof. Bralczyka. Zdaniem znanego językoznawcy "pies nie umiera, a zdycha". — Nie pasuje mi tak samo adoptowanie zwierząt — mówił na antenie TVP Info. Słowa te wywołały burzę. Do całej sprawy profesor odniósł się w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

- Zdziwiło mnie przede wszystkim zainteresowanie językową tematyką, co przypisywałby dużej mierze sezonowi ogórkowemu, choć uważam, że dzieje się dużo ciekawszych rzeczy. Ale to, że ludzi interesują sprawy językowe, cieszy mnie, natomiast hejt jest równoważony wyrazami poparcia, które też postrzegam w internecie. Jednak od pewnego czasu już nie śledzę tego dyskursu, choć mogę sobie wyobrazić i argumenty, i inwektywy, które są w nim używane - powiedział prof. Bralczyk w rozmowie z PAP.

Profesor wyjaśnił dlaczego jego  zdaniem słowa te wywołały tak ogromną kontrowersję. - Być może taka żywa, emocjonalna reakcja wynika z tego, że słowo "zdychać" jest na tyle już postrzegane negatywnie, że bardzo trudno wielu ludziom, którzy są przywiązani do swoich zwierząt, przyjmować je jako neutralne. Ja jestem, jak już podkreślałem wielokrotnie, reprezentantem dawnego pokolenia, dla którego jest ono normalnym słowem. Natomiast w mniejszym stopniu uważam odejście od słowa „zdychać” za naganne, co używanie słowa "umierać" w odniesieniu do zwierząt - dodał Jerzy Bralczyk.

Skoro nie umierać, to jak nazywać "odchodzenie zwierząt"?

Profesor w rozmowie dodał także jakich słów można używać, w tym kontekście. - Wielu ludzi, intuicyjnie powściągając się od stosowania słowa "umierać" w zwierzęcym kontekście, używa terminu "odejść", który jest neutralny, choć metaforyczny. Oczywiście to pies czy kot odchodzą. O innych zwierzętach skwapliwiej powiemy, że zdychają. Nie powiemy o chrząszczu, że umarł ani o jakiejś gąsienicy, bo to wydawałoby nam się przesadą. Może w baśniach, kiedy chrząszcze i gąsienice są prawie osobami, mówią do siebie, to tam mogą one umierać, ale tak na ogół to mówimy, że zwierzę zdechło. Albo padło - w odniesieniu do dużych zwierząt, jak np. krowa czy koń. Czy wilk umiera? No, chyba nie - skomentował profesor.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!