Child Alert to system alarmowy, który służy do udostępniania fotografii zaginionych dzieci poprzez rozpowszechnianie komunikatów środkami masowego przekazu. Jednak kiedy dokładnie można go uruchomić? I do czego on służy?
Co to jest Child Alert i jak działa system?
Jak czytamy na stronie akcji Child Alert to system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka za pośrednictwem dostępnych mediów. To program, którego głównym celem jest szybsze i skuteczniejsze poszukiwanie młodych ludzi (dzieci i nastolatków), dzięki z góry ustalonej procedurze postępowania. Koncepcja platformy opiera się na skoordynowanym działaniu różnych instytucji, przede wszystkim Policji i mediów, które z racji błyskawicznej współpracy są w stanie niemal niezwłocznie rozpowszechnić wizerunek zaginionego dziecka masowemu gronu odbiorców.
Program powstał na skutek porwania i morderstwa 9-letniej Amber Hagerman w stanie Teksas w 1996 roku. Często właśnie można spotkać się także z nazwą AMBER Alert. Polska dołączyła do niego 20 listopada 2013 roku.
Child Alert: warunki do wprowadzenia alertu
W przypadku Child Alert, są ściśle określone warunki aby policja mogła go wprowadzić. Spełnić trzeba pięć kryteriów - i wszystkie z nich muszą zostać spełnione. Jakie warunki muszą zostać spełnione aby wprowadzić Child Alert?
- W dniu zaginięcia dziecko nie miało jeszcze 18 lat.
- Podejrzewamy, że dziecko zostało porwane albo że jego życie lub zdrowie jest zagrożone.
- Rodzic lub opiekun prawny dziecka zgodzi się na piśmie na ogłoszenie komunikatu. Jeśli nie ma kontaktu z rodzicem albo opiekunem prawnym, taką zgodę musi wydać sąd rodzinny i nieletnich.
- Mamy powody przypuszczać, że ogłoszenie komunikatu pomoże odnaleźć dziecko.
- Mamy informacje, które pozwolą nam przygotować komunikat
Child Alert skuteczność nawet 100 procent!
Skuteczność Child Alertu w niektórych krajach wynosi nawet 100%. Child Alert umożliwia błyskawiczne upublicznienie konkretnego ogłoszenia na temat zaginięcia lub uprowadzenia dziecka. Komunikaty dotyczące poszukiwań są udostępniane za pomocą telebimów, ekranów reklamowych w tramwajach i metrze, ogłoszeń w radiu, telewizji i Internecie.
Od momentu wdrożenia w Polsce system został uruchomiony 6 razy: w kwietniu i listopadzie 2015, w marcu 2019, w lutym 2020, w listopadzie 2022 oraz w sierpniu 2023; wszystkie poszukiwane za jego pośrednictwem osoby zostały odnalezione.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!