Kultowe polskie teleturnieje
Bez wątpienia królową polskich teleturniejów była "Wielka Gra" emitowana na antenach Telewizji Polskiej w latach 1962-2006. Mało kto wie, że nie miał on przez cały okres emisji jednej prowadzącej. Przed 1975 rokiem program prowadzili: Ryszard Serafinowicz, Joanna Rostocka i Janusz Budzyński.
Wielu prowadzących jednego teleturnieju
Nie tylko Wielka gra, tak długo emitowana miała przez cały swój czas emisji wielu prowadzących. Rekordzistą w tej materii jest Koło fortuny, które emitowane z przerwami od 1992 roku miało aż 8 prowadzących! Poza tymi kultowymi, byli nimi także: Jerzy Bończak, Andrzej Kopiczyński, Paweł Wawrzecki, czy Stanisław Mikulski. Idź na całość, czy Rosyjska Ruletka mieli na przykład 2 prowadzących. W przypadku pierwszego byli to: Zygmunt Chajzer i Krzysztof Tyniec, a w przypadku drugiego Henryk Talar i Krzysztof Ibisz.
Krzysztof Ibisz - ikona polskiego teleturnieju
Choć jego teleturnieje nie utrzymywały się na antenach różnych stacji dłużej, niż trzy lata, nie ma nikogo w Polsce, kto prowadziłby tyle formatów i to w każdej głównej polskiej stacji telewizyjnej. Zaczynał od Czaru Par w TVP1, by następnie w TVN poprowadzić teleturnieje: Wszystko, albo nic oraz Gorączka złota. Po przejściu do Polsatu i prowadzeniu wielu kultowych teleturniejów, jak Rosyjska Ruletka, czy Gra w Ciemno w ostatnich latach prowadził teleturnieje Joker i Łowcy nagród na antenie telewizji Super Polsat.
Wielkie powroty teleturniejów po latach!
Te najbardziej kultowe polskie teleturnieje, mimo wielu lat przerwy, gdy wracają mają nadal ogromną oglądalność. Tak było z Kołem Fortuny, które już dwukrotnie powracało po latach przerwy (w 2007 i 2017 roku), czy Milionerzy (powroty w 2008 i 2017 roku). Ostatnio niewątpliwie jednym z największych powrotów do telewizji była nowa edycja Awantury o kasę, która wróciła na antenę Polsatu po blisko 20 latach. Teleturniej, emitowany pierwotnie w latach 2002-2005 powrócił 5 października 2024 roku i notuje świetne wyniki oglądalności.