Wśród Polaków istnieje problem niewłaściwej utylizacji elektroodpadów
Według badania GfK Polonia z 2019 roku około 20 procent Polaków przynajmniej raz umieściło sprzęt elektroniczny w zwykłym koszu na śmieci. Za takie działanie grożą kary wynikające z niewłaściwego obchodzenia się z elektrośmieciami.
Czym są elektrośmieci?
Do elektroodpadów zaliczamy sprzęt elektroniczny jak również elektryczny zawierający szkodliwe substancje. Takie jak m.in. rtęć, ołów czy kadm. Wśród elektrośmieci można wymienić telefony, żarówki, świetlówki, baterie, czy powerbanki, jak i większych sprzętów RTV i AGD.
Jakie kary grożą za niewłaściwą utylizację elektroodpadów?
Za wyrzucenie elektrośmieci do zwykłego kosza grozi kara pieniężna, która może wynieść 5 tys. złotych! Reguły dotyczące właściwej utylizacji elektroodpadów reguluje ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 2015 roku. Wymieniono w niej zarówno kwoty kar, jak również miejsca, w których należy wyrzucić zużyty sprzęt elektroniczny.
Gdzie wyrzucać elektrośmieci?
Elektrośmieci należy wyrzucać do dedykowanych punktów zbiórki, takich jak PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Mogą tam trafić również większe odpady, jak stare meble. W przypadku niewielkiej elektroniki takiej jak żarówki czy baterie możemy skorzystać z usług firm, które oferują ich odbiór bezpośrednio z domu. Inną opcją jest zwrócenie starego sprzętu w sklepie, w momencie kiedy kupujemy nowy. Sprzedawcy mają obowiązek takie urządzenia przyjąć.
Gdzie należy wyrzucić paragon?
Większość osób uważa, że paragony powinny trafiać do pojemników na papier. Instytut ESG przeprowadził w 2023 roku badanie według, którego aż 58 procent uczestników zadeklarowało wrzucanie ich do niebieskiego pojemnika. Jak się okazuje jest to błędem, ponieważ paragony drukuje się na papierze termicznym, który nie nadaje się do recyklingu. Chemikalia pozwalają na wydruk tekstu i grafik na ich powierzchni pod wpływem ciepła. Może to zanieczyszczać papier w procesie recyklingu. Paragony powinny trafiać do czarnych pojemników, na odpady zmieszane. W tych śmietnikach możemy umieszczać również resztki mięsne oraz kości, zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, takie jak jednorazowe pieluchy, czy żwirek z kuwet dla zwierząt.
Nowe kosze nad poznańską Wartą. Zobacz zdjęcia!
Polecany artykuł: