Spis treści
Synoptycy ostrzegają przed pogodowym armagedonem
Najbliższe dni zapowiadają się jako jedne z najgorętszych od lat. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla trzech województw na zachodzie kraju. Mimo że już w miniony weekend (20-21 czerwca) odnotowano wysokie temperatury, prawdziwy żar dopiero przed nami. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że ekstremalne ciepło stwarza bezpośrednie niebezpieczeństwo, zwłaszcza dla osób starszych, dzieci i zmagających się z chorobami przewlekłymi.
W czasie upałów zaostrzają się choroby przewlekłe, z kolei dzieci przez swoją ruchliwość, mają większą utratę wody z organizmu. To przy takich temperaturach powietrza poważne zagrożenie dla stanu zdrowia - mówi Super Expressowi dr Eryk Matuszkiewicz ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.
Nie tylko woda w upalne dni
Specjaliści medyczni podkreślają, że podczas najsilniejszych upałów konieczne jest uzupełnianie nie tylko samej wody, ale i niezbędnych elektrolitów. Istotne znaczenie ma również nasza codzienna dieta i to, co dokładnie spożywamy.
Raz dziennie tabletka potasu rozpuszczona w wodzie może już pomóc - mówi Matuszkiewicz.
Jak chronić się przed ekstremalnym słońcem?
Zaleca się unikanie bezpośredniego nasłonecznienia między godziną 10:00 a 14:00. Medycy zwracają uwagę na konieczność zapewnienia odpowiedniego przepływu powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Przed lekceważeniem ostrzeżeń przestrzega również Agnieszka Prasek, synoptyk IMGW, nawołując do ostrożności.
Zalecam też dietę lekkostrawną, ubrania z naturalnych tkanin, nakrycia głowy, używanie kremów z filtrem - wylicza dr Matuszkiewicz.
Kto może, najlepiej niech zostanie w domu i nawadnia się się - mówi Prasek.
Historyczny rekord ciepła zagrożony
Synoptycy nie wykluczają, że w najbliższym czasie może paść historyczny rekord temperatury w naszym kraju. Przypomnijmy, że najwyższą wartość, wynoszącą 40,2 stopnia Celsjusza, zarejestrowano blisko sto lat temu – 29 lipca 1921 roku w miejscowości Prószków w okolicach Opola.