Zbiórka żywności | Długi Stół

i

Autor: facebook.com/ Długi Stół Poznań

Coraz więcej poznaniaków nie ma co jeść przez epidemię! Długi Stół ma to zmienić

2020-09-08 8:18

W czasie epidemii przybywa potrzebujących - alarmują organizatorzy akcji Długi Stół. Dzięki inicjatywie, miesięcznie udaje się uratować kilkaset kilogramów żywności z poznańskich rynków, które trafiają w ręce samotnych, starszych i rodzin wielodzietnych. Przeczytaj więcej o tym, jak można pomóc i jak z pomocy skorzystać na stronie Eski Poznań.

Kilkaset kilogramów żywności miesięcznie udaje się uratować kilku poznańskim inicjatywom dzięki akcji Długi Stół. Jedzenie nie marnuje się na Rynku Jeżyckim i Łazarskim.

Tam jesteśmy już zaznajomieni ze sprzedawcami, którzy co tydzień - we wtorki, czwartki i soboty - przygotowują dla nas jedzenie. My to jedzenie odbieramy, segregujemy i rozdajemy w paczkach - ​mówi Urszula Ziober, współorganizatorka akcji. 

Część żywności jest mrożona, suszona albo kiszona i awaryjnie czeka na gorsze czasy w magazynie. Część trafia od razu do podopiecznych Barki, Monaru, czy Domu Samotnej Matki. W czasie epidemii - potrzebujących przybywa.

Na początku pandemii zgłaszało się do nas sporo osób, które straciły pracę i źródło dochodu. Część z nich do tej pory korzysta z naszej pomocy, część współpracuje z nami i zaangażowało się w pomoc. Natomiast wciąż pojawiają się nowe osoby. To znak, że kryzys, związany z epidemią, wcale się nie skończył.

Organizatorzy akcji nadal szukają: wolontariuszy do sortowania jedzenia - i dostawczaka - do rozwożenia go. "Długi stół" jest zgodna z ustawą o niemarnowaniu żywności, która weszła w życie w tym roku. Mimo nowych przepisów, wiele sklepów dalej nie współpracuje z organizacjami pozarządowymi.

Jak długo przetrwałbyś jako bohater horroru?

Pytanie 1 z 10
Pukasz do drzwi mieszkania swojej drugiej połówki, ale okazuje się, że drzwi są otwarte, a w domu nikt nie odpowiada. Co robisz?