Jak dobrze ugotować jajka?
O tym, jak poprawnie gotować jajka już pisaliśmy! Jeśli chcemy mieć jajka na miękko, powinniśmy gotować je 5 minut, natomiast jeśli na twardo, wystarczy około ośmiu. Pamiętajmy jednak, by do wody dodać sól, oraz włożyć je dopiero po rozpoczęciu wrzenia wody. Powinniśmy też nie wkładać jajek z lodówki prosto do garnka. Powinny one jakiś czas odczekać w kuchni, by nabrać temperatury pokojowej. Wszystko po to, by jajko było jak najlepsze i najszybciej ugotowane.
Co zrobić, by nie pękła skorupka od jajka podczas gotowania?
To zmora wielu miłośników jajek. Bardzo często pękają one podczas gotowania, przez co do środka dostaje się woda, oraz wylewa się do garnka białko. Zwłaszcza to jest uciążliwe, gdy gotujemy jajka na miękko, gdyż może to zaburzyć czas gotowania tak, by żółtko zbyt szybko się nie ścięło. Najczęściej słyszymy, by do wody z jajkami dodać sól. Jednak nie zawsze do działa. Warto rozważyć wtedy dodanie jednej łyżki octu. To zdecydowanie zmniejszy ryzyko pękania jajek podczas gotowania, gdyż mieszanka soli i octu wzmacnia skorupkę.
Co zrobić, by łatwiej obierało się jajko ze skorupki?
Drobno pękająca skorupka po jej rozbiciu to kolejna zmora fanów jajek gotowanych na miękko bądź na twardo. Tutaj oczywiście pomoże nam także dodana do gotującej się wody sól. Jednak takie ugotowane już jajko należy zahartować, oprócz polania zimną wodą, warto rozważyć także dodanie kostek lodu. Spowodują one skurczenie się białka w środku, a co za tym idzie natychmiastowe odklejenie białka od skórki i skorupki. Co ważne, jeśli gotujemy jajka, lub szykujemy je do sałatki jarzynowej, takie ugotowane jajko będzie dobre od 3 do 4 dni, będąc w lodówce.
Zobaczcie, jak między innymi dobrze przygotować steka na grilla!
Polecany artykuł: