Emerytury i renty

i

Autor: pixabay

Pieniądze

Rząd planuje dodatkową waloryzację emerytur i rent. Kiedy nastąpią zmiany?

2024-09-09 13:18

Wprowadzenie dodatkowej waloryzacji emerytur i rent, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc. To projekt nowelizacji, którym we wtorek ma zająć się polski rząd. Kiedy nastąpi planowana podwyżka świadczenia?

Kiedy dochodzi do waloryzacji emerytur i rent?

Projekt nowelizacji ustawy jest jedną z zapowiedzi premiera Donalda Tuska z exposé z 12 grudnia 2023 r. Obecnie do waloryzacji emerytur i rent dochodzi raz w roku. W sytuacji wysokiej inflacji, kiedy emeryci i renciści, którzy pobierają szczególnie niskie świadczenia, są narażeni na nadmierne odczuwanie wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu roku. Świadczenia mogą wówczas nie wystarczyć na pokrycie podstawowych potrzeb.

Waloryzację przewiduje się również w przypadku kiedy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc., takie działanie ma na celu złagodzenie skutków rosnącej inflacji i zapewnienie stabilności finansowej dla emerytów i rencistów.

Co zaproponowano w projekcie nowelizacji?

Waloryzacja ma się odbywać raz w roku, w przypadku kiedy inflacja w pierwszym półroczu nie przekroczy 5 proc. (będą miały zastosowanie dotychczasowe zasady rocznej waloryzacji świadczeń) lub dwa razy w roku kiedy wzrost inflacji w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc. (zostanie przeprowadzona wówczas zarówno waloryzacja roczna, jak i dodatkowa waloryzacja świadczeń).

Oprócz tego pojawił się pomysł, aby dodatkową waloryzację przeprowadzać od 1 września, w sytuacji, gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku w stosunku do drugiego półrocza poprzedniego roku przekroczy 105 proc. (tzn. gdy inflacja wyniesie 5 proc. wobec drugiego półrocza).

Zmiany nastąpią w przyszłym roku

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Podobnie jak w przypadku waloryzacji rocznej będzie polegała na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru, w wysokości przysługującej dnia 31 sierpnia roku, w którym przeprowadza się dodatkową waloryzację, przez wskaźnik dodatkowej waloryzacji. To bardzo bezpieczna opcja, bowiem po przeprowadzeniu zmiany kwota świadczenia nie może ulec obniżeniu. Waloryzacją zostaną objęte również emerytury i renty przyznane przed jej terminem.

Najczęściej wybierane pizze w 2024 roku. Sprawdź czy jest Twoja ulubiona!

Emerytury w Polsce. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Wiek emerytalny w Polsce to: