Kawa - jeden z najpopularniejszych napojów
Według badań, aż 80 procent Polaków pije kawę regularnie aż 80 procent Polaków. Wielu z nich nie wyobraża sobie poranków, czy śniadania bez tego napoju. Piejmy różnie. Od zwykłej kawy mielonej, przez kawę z mlekiem, espresso, latte, Americano. Niezależnie jaką kawę piją Polacy, robią to bardzo często czy przed, czy po pracy. I choć ma zbawienne zdolności rozbudzania nas, oraz zapobiegania chorobom serca, czy cukrzycy, warto uważać, by jej nie przedawkować i sprawdzać w nas nietypowe objawy.
Objawy przedawkowania kawy
Pierwszym takim objawem jest bez wątpienia kołatanie serca. To jeden z negatywnych wpływów kawy na nas samych i na nasze organizmy. Kofeina potrafi działać na nasze serce, choć to działanie zależy bardzo często od genetyki i od naszych indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych. Kawa może także nam podnosić ciśnienie, a także poziom adrenaliny. To wszystko może prowadzić w skrajnych przypadkach do ataków palpitacji serca.
Bezsenność, a poranna kawa
Choć wielu z nas uważa, że "mała czarna" może na nas działać zaledwie godzin, to według ekspertów u osób ze słabą przemianą materii kawa może utrzymywać się w naszym organizmie nawet do szesnastu godzin. Oznacza to, że jeśli wypijemy kawę na przykład o godzinie 9:00, to będzie ona w naszym organizmie i będzie na niego wpływać aż do godziny 1:00 w nocy. Może to też potęgować uczucie niepokoju i napięcia. Warto też wiedzieć, że o ile kawa wspomaga procesy trawienne i stymuluje produkcję kwasów żołądkowych, to przy przedawkowaniu kawy możemy doświadczyć bólów brzucha, nudności, biegunki, a nawet refluksu. Pamiętajmy więc, by działać w myśl zasady - "co za dużo, to niezdrowo".
Zobaczcie zdjęcia z ubiegłorocznego Festiwalu Kawy i Czekolady w Poznaniu
![Poznań Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-zuE3-ks76-nqkq_poznan-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)