Nie ma świąt wielkanocnych bez jajek! To symbol odradzającego się życia - podkreślają badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jednak w przyrodzie jest znacznie więcej pięknych i dużych przykładów jaj składanych przez ptaki - mówi profesor Piotr Tryjanowski.
W Polsce od malutkich jaj sikor do dość dużych jaj łabędzia niemego. Na swiecie ta rozpiętość jest jeszcze większa. Od maleńkich, zaledwie sześciomilimetrowych jaj, zwanego hawańczykiem, aż po kilkunastocentymetrowe jaja strusia.
W przypadku ptasich jaj olbrzymie znaczenie mają wielkość, kształt oraz barwa. Jak zaznaczają naukowcy ludzka wyobraźnia pisankowa, to jednak nic przy prawdziwym zróżnicowaniu ptasich jaj w naturze.
Białe, proste, niewiele wyróżniające się od jaja kurzego, aż po wspaniałe, kolorowe barwy, mieniące się na niebiesko jaja drozdów czy naszego szpaka.
Na podstawie jaja można opisać na przykład to kim była ptasia matka, a także to jaka będzie przyszłość młodych. Ponadto w jajkach jest wszystko to czego na pierwszych etapach życia, potrzebuje rozwijające się pisklę - dodaje profesor Tryjanowski.